EP, plivanje: Još dva zlata za Hosszu

Trećeg dana 20. Europskog prvenstva u plivanju u 25-metarskim bazenima u Glasgowu Mađarica Katinka Hosszu je svojoj povelikoj kolekciji medalja pridružila još dva zlata koja je osvojila na 200 metara leptir i 100 metara mješovito.

Hosszu je na 200m leptir slavila s vremenom od 2:03.21 minuta pretekavši u samoj završnici srebrnu Talijanku Ilariju Bianchi (2:04.20), dok je do bronce stigla Mađarica Zsuzsanna Jakabos (2:05.00).

Na 100m mješovito Hosszu je bila najbrža sa 57.36 sekundi, 23 stotinke zaostala je srebrna Ruskinja Marija Kamenjeva, a 1.26 sekundi brončana Finkinja Jenna Laukkanen.

S ova dva zlata Hosszu je stigla do učinka od tri zlata na ovom natjecanju, bila je najbolja i na 400m mješovito, a sada ukupno u karijeri ima 92 medalje s velikih natjecanja (olimpijske igre, svjetska i europska prvenstva što u 50-metsrskim što u 25-metarskim bazenima) od kojih su 62 zlatne.

U preostale tri finalne utrke plivačica održane u petak zlata su osvojile Britanka Freya Anderson na 100m slobodno, Talijanka Margherita Panziera na 200m leđno, dok su u štafeti na 4x50m slobodno Nizozemke i Francuskinje podijelile zlato.

Kod plivača su održana četiri finala, dva zlata su osvojili Rusi, Vladimir Morozov na 50m slobodno i Kliment Kolesnikov na 100m leđno, a po jedno Grk Andreas Vazalos s novim europskim rekordom na 200m mješovito i Talijan Gregorio Paltrinieri na 1500m slobodno.

REZULTATI FINALA,
PLIVAČI:
200m mješovito:
1. Andreas Vazaios (Grč) 1:50.85
2. Tomoe Zenimoto Hvas (Nor) 1:51.74
3. Philip Heintz (Njem) 1:52.55
50m slobodno:
1. Vladimir Morozov (Rus) 20.40
2. Florent Manaudou (Fra) 20.66
3. Maksim Lobaovskii (Mađ) 20.76
1500m slobodno:
1. Gregorio Paltrinieri (Ita) 14:17.14
2. Henrik Christiansen (Nor) 14:18.15
3. David Aubry (Fra) 14:25.66
100m leđno:
1. Kliment Kolesnikov (Rus) 49.09
2. Christian Diener (Njem) 49.94
3. Robert-Andrei Glinta (Rum) 50.30
PLIVAČICE:
100m slobodno:
1. Freya Anderson (VB) 51.49
2. Beryl Gastaldello (Fra) 51.85
3. Femke Heemskerk (Niz) 51.88
200m leđno:
1. Margherita Panziera (Ita) 2:01.45
2. Darina Zevina (Ukr) 2:02.25
3. Kira Toussaint (Niz) 2:03.04
200m leptir:
1. Katinka Hosszu (Mađ) 2:03.21
2. Ilaria Bianchi (Ita) 2:04.20
3. Zsuzsanna Jakabos (Mađ) 2:05.00
100m mješovito:
1. Katinka Hosszu (Mađ) 57.36
2. Marija Kamanjeva (Rus) 57.59
3. Jenna Laukkanen (Fin) 58.62
4x50m slobodno:
1. Nizozemska 1:35.21
1. Francuska 1:35.21
3. Danska 1:35.24