SP biciklista: Pedersen svjetski prvak, Barać odustao

Danski 23-godišnji biciklist Mads Pedersen iznenadio je favorite i postao novim svjetskim prvakom u cestovnoj utrci kojom je u nedjelju završeno Svjetsko biciklističko prvenstvo održano u engleskoj pokrajini Yorkshire.

Mladi Danac se najbolje snašao u kišnim i hladnim uvjetima, zbog kojih je originalna ruta utrke skraćena za 30 kilometara pa su biciklisti umjesto 291 km, odvezli 261 km sa startom u Leedsu i ciljem u Harrogateu, čijim su ulicama napravili devet završnih krugova, svaki u dužini od 14 km.

Pedersen je bio u skupini petorice biciklista koji su se četiri kruga prije kraja odvojili od glavnine.

Na početku zadnjeg kruga otpao je favorizirani Nizozemac Mathieu van der Poel, a potom je priključak izgubio i Talijan Gianni Moscon, da bi u igri za odličja ostali Pedersen, Talijan Matteo Trentin i Švicarac Stefan Kueng.

Trentin je prvi krenuo u završni sprint 200 metara prije cilja, ali je Pedersen imao više snage u nogama, prestigao Talijana i prvi prošao ciljem nakon šest sati, 27 minuta i 28 sekundi vožnje. Trentin je osvojio srebro, a Kueng broncu.

Muscon je bio četvrti sa zaostatkom od 43 sekunde, a trostruki svjetski prvak i jedan od favorita Slovak Peter Sagan osvojio je peto mjesto s 45 sekundi zaostatka. S minutom i 10 sekundi zaostatka na cilj je došla skupina u kojoj su, među ostalima, bili aktualni olimpijski pobjednik Belgijac Greg van Avermaet, Norvežanin Alexander Kristoff, Danac Jakob Fuglsang, također vozači iz užeg kruga favorita za "majicu duginih boja", koju će sljedećih godinu dana ponosno nositi Mads Pedersen, prvi Danac s naslovom cestovnog prvaka svijeta.

Od 195 biciklista koji su se pojavili na startu, utrku je završilo njih 46. Među onima koji su odustali bili su pobjednik Vuelte Slovenac Primož Roglič, branitelj naslova Španjolac Alejandro Valverde, Kolumbijac Nairo Quintana, bivši pobjednik Tour de Francea Geraint Thomas, Belgijac Philippe Gilbert i mnogi drugi.

Nažalost, među onima koji nisu stigli do cilja bio je i jedini hrvatski predstavnik 22-godišnji Antonio Barać.