SP: Češka nadigrala Brazil, Australija u četvrtfinalu

Brazilska košarkaška reprezentacija, koju vodi hrvatski stručnjak Aleksandar Petrović, u svom je četvrtom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Kini pretrpjela prvi poraz izgubivši u susretu 1. kola skupine K od Češke sa 71:93 (16:20, 16:25, 14:20, 25:28) u Shenzhenu i tako došla u vrlo tešku poziciju.

Brazilci su pobjedom protiv Češke mogli osigurati prolazak u četvrtfinale SP-a kolo prije kraja natjecanja po skupinama, ali su odigrali očajnu utakmicu.

Česi su preuzeli kontrolu rezultata od samog početka susreta, njihova je prednost rasla iz minute u minutu da bi dosegnula i 15 razlike pred kraj prvog poluvremena. Ni nastavak nije donio ništa dobrog za Brazil, Češka je nastavila s vrhunskom igrom poglavito u napadu, pa je vrlo brzo stigla i do 20 poena razlike (54:34), da bi pred kraj susreta u jednom trenutku bilo i najvećih +29 (85:56).

Tomaš Satoransky je odigrao fantastičnu utakmicu sa 20 koševa (šut iz igre 7/10, trice 3/4, slobodna bacanja 3/3), sedam skokova i devet asistencija, a odličan je bio i Ondrej Balvin s 15 poena i 11 skokova. U redovima Brazila najbolji su bili Vitor Benite s 12 poena te Leandrinho Barbosa i Marcelinho Huertas sa po 11 poena.

I Češka i Brazil sada imaju po tri pobjede i poraz, a u skupini su još Amerikanci koji imaju tri pobjede te Grčka koja je na omjeru 2-1 prije ogleda s SAD-om od 14.30.

Plasman u četvrtfinale četvrtom pobjedom u isto toliko nastupa osigurala je Australija koja je u susretu skupine L u Nanjingu svladala Dominikansku Republiku sa 82:76 (24:19, 16:19, 17:14, 25:24).

Dominikanci su držali rezultatski priključak većim tijekom susreta, no Australci su sredinom posljednje četvrtine ipak pobjegli na 80:69 i do kraja susreta mirno zadržali prednost.

Patty Mills je sa 19 ubačaja i devet asistencija bio najbolji kod Australije za koju je Chris Goulding dodao 15 pogodaka, dok su Eloy Vargas sa 16 i Victor Liz sa 14 koševa bili najučinkovitiji kod Dominikanske Republike.

Australija je na vrhu skupine s omjerom pobjeda i poraza 4-0, slijedi Francuska s 3-0, Litva je na 2-1, a Dominikanska Republika na 2-2.