Golden State smanjio na 2-3, Lowry promašio za naslov

Aktualni NBA prvaci Golden State Warriorsi pobijedili su u petom susretu finala doigravanja Toronto Raptorse 106-105 i u seriji na četiri pobjede smanjili rezultata na 2-3.

Toronto je pred svojim navijačima imao prvu meč loptu za povijesni naslov NBA prvaka, ali nije uspio. Ranjeni Golden State nije želio samo tako prepustiti tron i u dramatičnom susretu gosti su zasluženo slavili. Toronto je imao zadnji napad, 15 sekundi za koš i slavlje, ali gosti su se obranili. Serija sada seli u Oakland gdje je u četvrtak na rasporedu šesta utakmica, a možebitna sedma, ponovno je u Torontu 16. lipnja.

- Znali smo da će biti teško, no nismo se predavali. Iako smo upisali tri poraza, to nije uništilo naše samopouzdanje. Dobili smo ovu priliku i bit ćemo spremni, kazao je najbolji igrač u pobjedničkim redovima Stephen Curry.

Do sada je samo jedna momčad u povijesti finala NBA lige uspjela nadoknaditi rezultat 1-3. Prije tri godine Cleveland predvođen LeBronom Jamesom je gubio 1-3 od Golden Statea, a potom upisao tri pobjede za slavlje 4-3.

Aktualni prvaci su bolje otvorili susret. Poveli su 8-2, pa 11-6. Sredinom prve dionice imali su i +7 (19-12). Toronto je uzvratio serijom 9-0 za vodstvo 21-19, no do kraja prve četvrtine Golden State je vratio prednosti i na prvi odmor se otišlo rezultatom 34-28.

U drugoj dionici gosti su imali i 13 koševa viška (52-39), no Toronto je do poluvremena smanjio zaostatak na -6 (56-62).

U trećoj četvrtini Warriorsi su i imali najvećih +14 (77-63), ipak Raptorsi su smanjili veliki zaostatak na podnošljivih -6 (78-84).

U posljednjoj četvrtini napokon se 'probudio' najbolji igrač Raptorsa Kawhi Leonard i u nastavku smo gledali pravu dramu. Šest minuta prije kraja susreta Golden State je vodio 95-91, no Leonard je tada zabio 10 koševa u nizu uz jednu asistenciju za preokret i vodstvo 103-97. Međutim, gosti s dvije trice Klaya Thompsona i jednom Stephena Curryja dolaze u vodstvo 106-103 50 sekundi prije kraja. Lowry potom smanjuje na 106-105, a Warriorsi rade dvije nevjerojatne pogreške. Najprije se Draymond Green vratio u zadnje polje, a potom je Demarcus Cousins napravio prekršaj u napadu. Toronto je imao 15 sekundi za pobjedu, gosti su odlično čuvali Leonarda pa je lopta došla do Kylea Lowryja koji je promašio šut za naslov prvaka.

Prerani povratak: Durant na štakama napustio dvoranu

Nakon mjesec dana pauze zbog ozljede u redove dvostrukog prvaka vratio se Kevina Duranta, međutim ponovno se ozlijedio nakon 11 minuta provedenih na parketu i prema svemu sudeći za njega je ovo finale završilo.

- Kevin je žrtvovao svoje tijelo za nas. Zbog toga svi imamo puno emocija prema njemu, dodao je Curry.

Goste su do pobjede vukli Curry s 31 košem, osam skokova i sedam asistencija, te Thompson s 26 koševa, šest skokova i četiri asistencije pri čemu su zajedno zabili čak 12 trica. Cousins je dodao 14, a Durant 11 koševa.

Kod Toronta najefikasniji su bili Leonard s 26 koševa, Lowry s 18 te Marc Gasol sa 17 koševa i osam skokova.