SP taekwondo: Kristina Tomić osvojila broncu

Nakon bronce Doris Pole, medalju istog sjaja za Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu u taekwondou u Manchesteru osvojila je aktualna europska prvakinja Kristina Tomić, ponovivši tako uspjeh s prošlog SP-a.

Tomić je u prvom kolu bila slobodna, u drugom je pobijedila Sarah Adidou prekidom 26:6, pa Azerbajdžanku Patimat Abakarovu 12:3 i Tunižanku Ikram Dhahri 14:10. U polufinalu je bolja od nje 30:12 bila jedna od najvećih u povijesti, Kineskinja Wu Yingju, dvostruka olimpijska pobjednica, ona ista koja je svojevremeno pobjeđivala Luciju Zaninović na Olimpijskim igrama u Londonu i na dva svjetska prvenstva.

Za Kristinu Tomić ovo je druga uzastopna svjetska medalja nakon bronce prije dvije godine u Koreji.

Hrvatska je imala još jednog jakog aduta za treće odličje dva dana prije kraja prvenstva, ali Nikita Glasnović je na dramatičan način na koncu ostala bez medalje u kategoriji do 57 kilograma.

Glasnović je na zlatni bod izgubila svoju četvrtfinalnu borbu za medalju protiv Kanađanke korejskog podrijetla Park (11-11, 11-14). Nikita je povela 7-0, a desetak sekundi prije kraja imala je prednost od 11-7, ali joj je suparnica uspjela plasirati dvaput nogu u tijelo za "pripetavanje".

Iako je u tom dijelu ove drame bila aktivnija, Nikita je ipak primila nogu u glavu čime su se njeni snovi o drugoj svjetskoj medalji rasprsnuli, prvoj pod hrvatskom zastavom jer je 2017. bila treća još uvijek kao švedska reprezentativka.

Pomalo neočekivano i prilično rano, u drugoj borbi, a u 3. kolu, posustao je aktualni europski prvak Toni Kanaet (74 kg). Nakon što se s lakoćom obračunao s Libanoncem Cheibanom (18-3), ispalo je da je pak protiv njega lak posao imao Talijan Alessio (8-29).

U borbi koja je završila prekidom, radi minusa od 21 boda, mladi Splićanin ostao je bez energije što možemo pripisati i i činjenici da je nedavno prebolio mononukleozu.

Toni je na posljednja dva europska prvenstva osvojio medalje (zlato 2018. i srebro 2016.) no za svoju prvu svjetsku medalju morat će pričekati dvije godine i nastup u kineskom Wuxiju.

Četvrtog dana natjecanja u subotu u Manchester Areni hrvatske boje branit će Ana Taslak (53 kg), Matea Jelić (67 kg), Lovre Brečić (63 kg) i Luka Horvat (80 kg).