Novi čudesni preokret, Tottenham slomio Ajax u 96. minuti!

Nogometaši Tottenhama čudesno su se plasirali u finale Lige prvaka nakon što su golom Lucasa Moure doslovno u zadnjim sekundama uzvrata u Amsterdamu pobijedili Ajax s 3:2. U prvoj utakmici Nizozemci su slavili s 1:0.

Pochettino: Hvala nogometu, samo on može proizvesti ovakve emocije!

Tottenham prvi nakon 1999. preokrenuo 0:2 u polufinalu!

Pogotke su za Ajax dali Matthijs de Ligt (5) i Hakim Ziyech (36), dok je za Tottenham trostruki strijelac bio Lucas Moura (55, 59, 90+5).

U dramatičnom polufinalu u Amsterdamu gledali smo dva vrlo različita poluvremena - prvo u kojem je dominirao Ajax koji je vodio s ukupnih 3:0 i drugo, u kojemu se Tottenham s tri gola Moure čudesno vratio i ušao u finale, u kojem ga u Madridu čeka Liverpool.

Tottenhamu je ovo bilo tek peto sudjelovanje u elitnom natjecanju i prvi put će igrati finale, a Ajax je ostao na četiri naslova (1971.,1972., 1973. i 1995.).

Ajax je počeo silovito, u četvrtoj  minuti Tadić je opalio snažno s desetak metara, a vratar Lloris je vršcima prstju odbio u korner, iz kojeg su Nizozemci ipak poveli. Lasse Schone je poslao ubojiti centaršut u šesnaesterac iz kornera, a tamo se perfektno snašao Matthijs de Ligt i pogodio desnu stranu mreže. U sedmoj minuti Son je iskosa pogodio vratnicu, a Južnokorejanac je u novoj prilici u 24. minuti tukao preslabo.

Uzvratio je Tadić udarcem malo pokraj vrata u 31. minuti, a četiri minute kasnije srpski igrač je pravovremeno uposlio Marokanca Ziyecha koji iz prve ljevicom šalje loptu neobranjivo u kut Tottenhamovih vrata za veliko vodstvo Ajaxa od 2:0.

U 54. minuti prva šansa u drugom dijelu,a  udarac Allija iz blizine brani vratar Onana. Minutu kasnije Englezi ipak dolaze do gola nakon akcije Moure i Allija, koju je završio Brazilac preciznim šutem u sam kut. U 59. minuti Tottenham je odigrao prekrasnu akciju u kojoj je Llorenteov šut s tri metra čudesno obranio Onana, ali u nastavku akcije lopte se dokopao Lucas Moura i s desetak metara ponovno pogodio za 2:2 te odveo utakmicu u neizvjesnost.

Ziyech je u 63. minuti uputio udarac koji je završio nekoliko centimetara od gola, a u protunapadu je novi udarac Moure u zadnji trenutak blokirao De Ligt. U dramatičnoj završnici u 79. minuti Ziyechov udarac s 18 metara odsjeda na desnoj vratnici, a na drugoj strani u 85. minuti nakon kornera je udarcem glavom Vertonghen pogodio gredu.  I kada se očekivao kraj jednu svijeću u kazneni prostor spustio je Llorente, a Brazilac Moura je opet bio prvi na lopti i po treći puta pogodio sami kut za čudesni prolaz Tottenhama!

AJAX - TOTTENHAM 2-3
Pred 55.000 gledatelja na Cruyff Areni sudio je Brych iz Njemačke.
Strijelci: 1-0 de Ligt (5), 2-0 Ziyech (35), 2-1 Moura (55), 2-2 Moura (59), 2-3 Moura (90+6)
AJAX: Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico - Van de Beek(Magallan, 90), Schöne (Veltman, 60), De Jong - Ziyech, Tadić, Dolberg (Sinkgraven, 67)
TOTTENHAM: Lloris - Trippier (Lamela, 81), Alderweireld, Vertonghen, Rose (Davies, 83)- Wanyama (Llorente, 46), Sissoko, Alli - Eriksen - Lucas, Son

TIJEK UTAKMICE:
---------------------------

90+7' - gotovo je, Tottenham je u finalu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

90+6' - Moura zabija treći gol!! Tottenham ide u finale!!!!

90+3' - Ziyechov udarac fantastično brani Lloris! Opet odgoda odluke u ovoj utakmici, Spursi imaju još dvije minute nade!

87' -  Vertonghenov udarac glavom s pet metara je završio na prečki! Odlična prilika Tottenhama koji je krenuo u lov na treći gol!

79 - Ziyech pogađa vratnicu!

71' - oštar udarac iz kuta s desne strane, koji Lloris odbija na pet metara, a domaći igrači ne uspijevaju doći do lopte i zabiti gol

70' - Obećavajući centaršut u šesnaesterac Spursa, no obrambeni igrač je uspio presjeći loptu ispred Tadića.

65' - sad Tottenhamu treba samo još jedan gol za prolazak u finale Lige prvaka.

63' - sad baš odlična šansa Ziyecha. Ziyech je natrčao i neometan šutirao, a lopta prolazi  pored desne stative!

59' - Lucas Moura izjednačava na 2:2! Nakon ubačaja s desne strane golman Ajaxa je s par metara skinuo čistu šansu Llorentea, a onda ispustio je nakon kontakta sa svojim igračem. To je iskoristio Lucas i nakon dva sjajna driblinga na malom prostoru pogodio lijevi kut za 2:2!

55' - sjajna akcija Spursa koji smanjuju na 2:1 golom Lucasa Moure! Nenamjerno mu je asistirao Dele Alli Treći gol Moure u ovoj sezoni Lige prvaka.

54 - Dele Alliju brani Onana, prva prava šansa u nastavku.

46' - počelo je drugo poluvrijeme, čini se da se danas ne može ponoviti nekakav čudesna utakmica u kojoj bi Tottenham u njemu zabio tri gola, koliko mu je potrebno za prolaz

45' - gotovo je prvo poluvrijeme, na odmor idemo s 2:0 za Ajax.

36' - Hakim Ziyech pogađa za vodstvo Ajaxa 2:0! Tadić je ostavio loptu s lijeve strane za  Ziyecha, koji je natrčao i iz prve izvrsno šutnuo u suprotni kut gola!

30' - Sad Dušan Tadić puca malo pored gola

24' - sad vrlo dobra prilika Eriksena. Dvije dobre prilike Tottenhama u kratkom razmaku

23' - Onana brani udarac Sona

5' - uraganski početak Ajaxa, već u petoj minuti Matthijs de Ligt dovodi domaćina u vodstvo! Nakon kornera s desne strane kapetan De Ligt je sjajno skočio i zabio glavom za ukupnih 2:0 Nizozemaca!

- počeo je dvoboj u Amsterdamu!

- U 20 sati objavljeni su početni sastavi:

AJAX: Onana - Taglifiaco, Blind, De Ligt, Mazraoui - De Jong, Van de Beek, Schöne - Neres, Tadić, Ziyech

TOTTENHAM: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Wanyama, Alli - Eriksen - Moura, Son
--------------------------------

'Kopljanici' love sedmi finale, no prvi nakon 1996. kada su u završnom susretu izgubili od Juventusa. Zadnju od, svoje četiri krune, Ajax je osvojio godinu prije u finalu protiv Milana.

Tottenham nikada nije igrao u finalu elitnog natjecanja Starog kontinenta. Ovo mu je tek drugi nastup u polufinalu, dosad jedini put do poluzavršnice je stigao prije 57 godina kada je ispao od Benfice.

Opširniju najavu današnje utakmice pročitajte ovdje.