Katastrofalna forma: Čilić nakon drame opet poražen na startu

Sjajan dan hrvatskih tenisača i tenisačica prekinuo je najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić, koji je u osmini finala ATP turnira u Budimpešti nakon drame koja je trajala tri sata i 15 minuta igre izgubio od Urugvajca Pabla Cuevasa s 5:7, 7:6 (6), 7:6 (3).

Ranije su slavili Borna Ćorić, Petra Martić i Donna Vekić, koju u četvrtfinalu Stuttgarta čeka dvoboj s najboljom igračicom svijeta Naomi Osakom.

Čilić je bio slobodan u prvom kolu u Budimpešti, a u drugom je kolu izgubio iako je imao meč-loptu uz servis u "tie-breaku" drugog seta. U trećem setu je dva puta imao "break" prednosti, kod 1:0 i 2:1, ali u oba je navrata odmah gubio tu prednost, da bi kod zaostatka 4:5 i 5:6 bio suočen s po dvije vezane meč-lopte Urugvajca, ali u oba se navrata uspio spasiti. Nažalost, u odlučujućoj igri Cuevas je vrlo brzo pobjegao na 1-5 i zatim iskoristio ukupno svoju sedmu meč-loptu. Čiliću je ovo četvrti uzastopni poraz na ATP Touru, a posljednju pobjedu ostvario je još prije 50 dana u drugom kolu Indian Wellsa.

Prvi nositelj je već u drugom gemu poveo 0:40 i iskoristio je četvrtu "break-loptu" za vodstvo 2:0. Poveo je potom 3:0, no kod 4:2 je ispustio svoj servis i vratio sve na početak. Kod vodstva 5:4 imao je 30:40 i set-loptu koju nije iskoristio, no kod 6:5 je opet poveo 30:40 i ovaj put uspio uzeti set.

Druga dionica počela je loše - gubitkom Marinovog servisa - a Cuevas je zadržao prednost sve do osmog gema, u kojemu je Čilić ipak izjednačio na 4:4. Odmah u sljedećoj igri spašavao je 15:40 i 30:40, no nakon 6:6 krenulo se u 13. igru.

U "tie-breaku" druge dionice 73. igrač svijeta je poveo 2-5, no Međugorac mu je uzvratio s dva "mini-breaka" (6-5), čime je osigurao svoju prvu meč-loptu, i to na svom servisu. Prvu nije iskoristio (6-6), a potom je još jednom ispustio svoj početni udarac, pa je sad Cuevas došao do set-lopte (6-7) i iskoristio je za izjednačenje na 1:1 u setovima.

Treći set počeo je dvostrukom izmjenom "breakova" u prve četiri igre, da bi se od 2:2 sve stabiliziralo do Cuevasova vodstva 4:5. Tada je na Čilićevom servisu poveo 15:40 i izborio dvije meč-lopte, no Marin se izvukao i uz puno muke, nakon čak šest izjednačenja, izjednačio na 5:5. No tu mukama nije bio kraj, Urugvajac je i u 12. gemu poveo 15:40 te je još jednom osigurao dvije meč-lopte. I još jednom se Međugorac izvukao i izjednačio na 6:6, pa smo drugi put u meču krenuli u "tie-break". U 13. igri Cuevas je poveo 1-5. Čilić je spasio još dvije meč-lopte, ukupno šest u dvoboju, no onda po tko zna koji put nije iskoristio svoj servis i to je bilo 2-7 za Urugvajca u 13. igri.