NBA: Šarić ubacio 18, Dončić se izjednačio s Magicom Johnsonom

LA Clippersi su u gostima pobijedili Minnesotu 122:111. Dario Šarić je za domaćine igrao 27 minuta i postigao 18 koševa (šut za dva 5-7, trica 2-3, slobodna bacanja 2-2) uz pet skokova i po jednu asistenciju i osvojenu loptu, a Ivica Zubac je kod gostiju startao i za 21 minutu ostvario osam poena, šest skokova i dvija asistencije.

Goste je do šeste uzastopne pobjede, a ukupno 45. u sezoni vodio Danilo Gallinari s 25 ubačaja i 10 skokova, Lou Williams je s klupe dodao 20. Kod domaćih su najučinkovitiji bili Karl-Anthony Towns s 24 koša i 13 skokova te Andrew Wiggins s 22 poena. Clippersi su postali peta momčad koja je u Zapadnoj konferenciji i teoretski  izborila doigravanje, i to dva tjedna prije završetka ligaškog dijela natjecanja.

Plasman u doigravanje u utorak su osigurali i Boston Celticsi kao peta momčad s Istoka kojoj je to uspjelo i to 116:106 pobjedom na gostovanju kod Cleveland Cavaliersa. Jason Tatum i Marcus Smart ubacili su po 21 za Celticse, dok je Collin Sexton s 24 poena bio prvo ime kod Cavsa, kod kojih je Ante Toni Žižić ostao na klupi.

Sjajni Slovenac Luka Dončić je u porazu Dallasa 125:121 od Sacramenta ostvario svoj sedmi "triple-double" učinak debitantske sezone (28 poena, 12 asistencija, 12 skokova). Tako se izjednačio  s velikim Magicom Johnsonom na trećem mjestu svih vremena po "triple-double" učinku u "rookie" sezoni. Drugi je Ben Simmons s 12 u sezoni 2017./2018., a prvi Oscar Robertson s čak 26 u sezoni 1960./1961. Nevjerojatno je da je Dončić to uspio usprkos tome što je promašio svih devet pokušaja za tricu.

Derbi večeri odigran je u Milwaukeeu, gdje su domaći Bucksi potvrdili status prve momčadi čitave lige sa 108:94 pobjedom protiv Houston Rocketsa. Odličan je u domaćem sastavu bio branič Eric Bledsoe sa 23 koša, Giannis Antetokounmpo je dodao 19, uz 14 skokova, dok je goste predvodio James Harden s 23 poena, 10 skokova i sedam asistencija. S omjerom 56-19 Bucksi su sve bliže osiguranju statusa prvog nositelja Istoka, dok su Rocketsi pali na četvrto mjesto Zapada sa 47-28.

Denver Nuggetsi poravnali su se s Golden State Warriorsima na prvom mjestu Zapada 95:92 domaćom pobjedom protiv Detroit Pistonsa u utakmici u kojoj su umalo prokockali 27 koševa prednosti (66:39), koliko su imali na poluvremenu. Gosti su se u posljednjoj četvrtini vratili u utakmicu te je Blake Griffin imao otvoreni šut za tricu kojom bi odveo susret u produžetak, no lopta je udarila u prvi obruč. Jamal Murray je s 33 ubačaja bio najučinkovitiji kod Nuggetsa, Nikola Jokić je dodao 23 uz 15 skokova za pobjednike, dok su kod gostiju najbolji bili Griffin sa 29 poena i 15 skokova te Andre Drummond s 13 koševa i 17 skokova.

U izravnom dvoboju za prvo mjesto skupine Southeast i osmo mjesto Istoka, posljednje koje vodi u doigravanje, Orlando Magic je kao gost svladao Miami Heat sa 104:99 i tako upropastio proslavu umirovljenja dresa Chrisa Bosha. Do šeste uzastopne pobjede Magic je predvodio crnogorski centar Nikola Vučević s 24 koša i 16 skokova, Jonathan Isaac je dodao 19, dok Heatu nije pomoglo 26 ubačaja Diona Waitersa ali ni još jedna odlična predstava veterana Dwyanea Wadea, koji je postigao 22 koša uz po sedam skokova i asistencija.

Orlando je sada osmi na Istoku sa 37-38, dok je Miami pao na deveto mjesto sa 36-38.

Nuggetsi su ovim uspjehom stigli do 50. pobjede u sezoni te s omjerom 50-23 dijele prvo mjesto Zapada s Warriorsima, dok su Pistonsi s omjerom 37-37 trenutačno sedma momčad Istoka.

Charlotte Hornetsi nastavili su seriju pobjeda u neizvjesnim završnicama svladavši San Antonio Spurse sa 125:116 nakon produžetka. Bila je ovo četvrta uzastopna pobjeda Hornetsa kod kojih je Kemba Walker bio nadomak "triple-double" učinka s 38 poena, 11 asistencija i 9 skokova, Dwayne Bacon je dodao učinak karijere sa 24, dok su kod gostiju najučinkovitiji bili DeMar DeRozan s 30 ubačaja i LaMarcus Aldridge sa 20 pogodaka i 15 skokova.

Hornetsi se s omjerom 35-39 i dalje nadaju ulasku u doigravanje na Istoku, dok su Spursi sa 43-32 pali na osmo mjesto Zapada.

Rezultati susreta američke profesionalne košarkaške NBA lige igranih u utorak:

Minnesota - LA Clippers 111-122
Dario Šarić igrao je za Minnesotu 27 minuta i postigao 18 koševa (šut za dva 5-7, trica 2-3, slobodna bacanja 2-2) uz 5 skokova i po 1 asistenciju i osvojenu loptu

4. Oklahoma City 43 31 .581 7 1/2
5. Minnesota 33 41 .446 17 1/2