Šah: Carlsen svjetski prvak i u brzopoteznom šahu

Nakon dvodnevnog natjecanja i pravog maratona od 21 kola, trijumfom svjetskog prvaka u standardnom šahu Norvežanina Magnusa Carlsena završeno je Svjetsko prvenstvo u brzopoteznoj inačici drevne igre, disciplini u kojoj svaki igrač za partiju ima samo 3 minute uz dodatak od dvije sekunde nakon svakog odigranog poteza.

Fenomenalni Norvežanin je u Sankt Peterburgu nanizao je čak 13 pobjeda uz osam remija i jedini završio natjecanje neporažen, pri čemu je svoj astronomski rejting od 2939 bodova povećao za još 15 bodova!

Sve do posljednjeg kola ugrožavao ga je Poljak Jan-Krzysztof Duda, koji je na kraju osvojio drugo mjesto sa samo pola boda zaostatka za Carlsenom. O veličini njegova pothvata zorno svjedoči činjenica da je očekivani rezultat premašio za 6 bodova! Treće mjesto osvojio je Amerikanac Hikaru Nakamura sa čak dva boda zaostatka za izvrsnim Poljakom.

Hrvatsku su predstavljali velemajstori Ivan Šarić i Marin Bosiočić, ali se nisu iskazali. Bosiočić je završio na 80. mjestu sa 11 bodova uz gubitak rejtinga od 20 bodova, a Šarić je 87. također s 11 bodova uz popravak rejtinga za četiri boda.

Na prvenstvu su sudjelovala 202 igrača iz 37 zemalja među kojima su bila 142 velemajstora i 35 međunarodnih majstora.

Nakon dvodnevnog natjecanja i 17 odigranih kola završeno je i SP šahistkinja u brzopoteznom šahu, a u konkurenciji 125 igračica iz 24 zemlje, među kojima je bilo 46 velemajstorica i 48 međunarodnih majstorica, uvjerljivo je pobijedila druga nositeljica Ruskinja Katerina Lagno sa 13,5 bodova.

Pobjednica je nanizala čak 10 pobjeda uz sedam remija i jedina je natjecanje završila bez poraza.

Novo veliko iznenađenje priredila je iranska međunarodna majstorica Sarasadat Hademalsharieh osvajanjem drugog mjesta s 13 bodova, a treća je Kineskinja Tingjie Lei s 12,5 bodova.

Najveća favoritkinja Gruzijka Nana Dzagnidze potpuno je zakazala i sa 9,5 bodova završila na 35. mjestu s gubitkom rejtinga od čak 92 boda. Svjetska prvakinja u ubrzanom šahu Kineskinja Wenjun Ju je sa 11 bodova osvojila solidno 9. mjesto, ali je pokvarila rejting za 22 boda.

Od igračica s vrha najviše su profitirale anonimna Ruskinja Leya Garifullina i Mongolka Turmunh Munhzul sa po +165, te čudesna Sarasadat Hademalsharieh s +84 rejting-boda.