EP rukometašica: Težak poraz Hrvatske na startu

Hrvatske rukometašice poražene su u susretu 1. kola C skupine Europskog prvenstva u Montbeliardu od Španjolske s 25:18 (15:5).

Hrvatice su na startu prvenstva doživjele težak poraz od Španjolki, a posebno su loše odigrale prvo poluvrijeme u kojem su dale samo pet golova, a primile čak 15. U drugom dijelu su izabranice Nenada Šoštarića ipak poboljšale svoju igru, dobile su poluvrijeme s 13:10 i ipak na kraju izgubile s pristojnijih sedam razlike.

Od početka utakmice bila je vidljivo kako su Španjolke iskusnija ekipa sa iznimno raspoloženom Nereom Penom, koja je stvarala velike probleme našoj obrani.

Imali smo niz pogrešaka , a obrana 6-0 sa kojom smo krenuli nije davala nadu u eventualno iznenađenje koje smo priželjkivali.

Izbornik Nenad Šoštarić već je u prvih 30 minuta iskoristio dva time-outa , ali ni to nije pomoglo da se naše mlade igračice pokrenu i pokušaju ublažiti loš dojam koje su ostavile u prvom poluvremenu.

Čak devet tehničkih pogrešaka i niz promašenih šuteva koje je zaustavila iskusna Silvia Navarro potvrđuju visoku razliku od deset pogodataka na kraju prvog dijela (1:-5).

Nastavak utakmice je  ponudio bolju Hrvatsku , naše su igračice ponovno griješile u napadu, ali su angažmanom i borbenošću nastojale smanjiti visoku prednost Španjolske. Pridonijele su tome i česte  izmjene kojima je naš izbornik tražio najbolju formaciju. Na našem je golu Tea Pijević s nekoliko uspješnih intervencija dala važan doprinos smanjenju španjolskog vodstva.

Središnji dio gostujuće obrane i dalje je bio  nepremostiv bedem na putu prema golu, ali smo golovima Ane Turk i Paule Posavec smanjili na podnošljivih 23:17 u 51.minuti. Gledajući ukupan dojam našim je djevojkama trebalo previše vremena da opuštenijom igrom smanje broj tehničkih pogrešaka što je u konačnici i potvrdilo rezultatsku razliku na kraju utakmice 25:18.

Hrvatska je dobra mlada ekipa i sigurna je  budućnost pred njima, stoga im čestitam na ovoj utakmici i zadovoljan sam stoga našom pobjedom. Ovo je dobar početak turnira za nas, rekao je nakon susreta španjolski izbornik Carlos Viver.

S druge strane naš izbornik Nenad Šoštarić ponudio je glavne razloge ovog poraza.

Moram pohvaliti djevojke za drugo poluvrijeme u kojem smo pokazali da možemo biti bolji nego u prvih 30 minuta. Međutim ako  imate 21 tehničku pogrešku u prvom dijelu, mislim na promašaje i izgubljene lopte, onda je jasno da na ovom nivou natjecanja ne smijemo imati tolike oscilacije i padove.

Kod Hrvatske je Ivana Dežić bila najbolji strijelac s četiri gola, dok je Ana Turk postigla tri.  Španjolke su predvodile Nerea Abarruena sa sedam te Mireya Alvarez sa pet golova.

U ovoj skupini je ranije Nizozemska svladala Mađarsku s 28:25.

Hrvatske rukometašice sljedeći susret igraju u ponedjeljak u 18 sati protiv Mađarske, da ih u srijedu u 3. kolu očekuje dvoboj protiv Nizozemki.