EP: Lagarde zlatni, a i treći brat Ingebrigtsen osvojio europski naslov

Petog dana natjecanja na Europskom atletskom prvenstvu u Berlinu podijeljeno je devet kompleta medalja, a zanimljivo je kako niti jedna zemlja nije osvojila više od jednog zlata.

Hrvatska atletičarka Ana Šimić (28) zauzela je 10. mjesto u finalu skoka uvis s preskočenih 1.87 metara. Šimić nije uspjela ponoviti uspjeh otprije četiri godine iz Zuricha kada je osvojila brončano odličje na EP.

Sjajan rezultat u bacanju koplja ostvarila je domaća predstavnica Christin Hussong (24) koja je do zlata stigla s novim rekordom europskih prvenstava od 67.90 metara. Hussong je pobjednički hitac izvela već u prvoj seriji i time u potpunosti utišala konkurenciju. Srebro je osvojila Čehinja Nikola Ogrodnikova (27) sa 61.85m, a broncu Litvanka Liveta Jasinuaite (24) sa 61.59m. Braniteljica naslova iz Amsterdama Bjeloruskinja Tatjana Haladovič (27) je podbacila i sa 60.92m zavrpšila na petoj poziciji.

Belgijanka Nassifatou Thiam (23) naslovima olimpijske pobjednice i svjetske prvakinje pridodala je i europski naslov u sedmoboju, ona je u Berlinu sakupila 6816 bodova, 57 više od srebrne Britanke Katarine Johnson-Thompson (25), a 214 od brončane Njemice Carolin Schaefer (26), dok je Austrijanka hrvatskih korijena Ivona Dadić (24) usprkos osobnom rekordu ostala za 50 bodova "kratka" i završila kao četvrta.

U utrci na 400 metara za atletičare belgijska braća blizanci Borlee osvojila su dvije medalje, no onu najsjajniju odnio je Britanac Matthew Hudson-Smith (23) sa 44.78. Do srebra je stigao europski prvak iz 2010. Kevin Borlee (30) sa 45.13, dok je Jonathan Borlee (30) za broncu trčao šest stotinki sporije - 45.19.

Na 1500 metara za atletičare u finalu su nastupila čak tri brata Ingebrigtsen, a zlato je osvojio još uvijek maloljetni Jakob, koji će tek za mjesec dana napuniti 18 godina. Najmlađi Ingebrigtsen je u završnicu ušao s vodeće pozicije i uspio odoljeti završnom naletu iskusnog Poljaka Marcina Lewandowskog (31), Ingebrigtsen je ciljem prošao u vremenu 3:38.10 minuta, a Lewandowski je osvojio srebro sa 3:38.14, dok je broncu osvojio Britanac Jake Wightman (24) sa 3:38.25. najstariji brat Ingebrigtsen Henrik (27), inače europski prvak na 1500 metara otprije šest godina iz Helsinkija, ostao je bez medalje na četvrtom mjestu sa 3:38.50, dok je branitelj naslova iz Amsterdama, srednji brat Filip (25) ciljem prošao kao 12.

Ukrajinka Natalija Priščepa (23) obranila je naslov otprije dvije godine na 800 metara, ona je u sjajnom finišu u posljednjih 100 metara stigla na čelo i slavila sa 2:00.38 minuta ispred srebrne Francuskinje Renelle Lamote (24) sa 2:00.62 i brončane sunarodnjakinje Olhe Ljahove (26) sa 2:00.79.

Izvrsnu utrku na 110 metara s preponama priredili su Francuz Pascal Martinot-Lagarde (26) i Rus Sergej Šubenkov (27), a nakon pregleda foto-finiša zlato je dodijeljeno Francuzu, a srebro Rusu iako je obojici izmjereno isto vrijeme od 13.17 sekundi. Do bronce je stigao Španjolac Orlando Ortega (27) sa 13.34.

Zlato u troskoku osvojila je Grkinja Paraskevi Papachristou (29), ona je u Berlinu opravdala status favorita jer je stigla s najboljim rezultatom sezone u Europi i slavila sa 14.60m, srebro je osvojila domaća predstavnica Kristin Gierisch (27) s osobnim rekordom od 14.45m, a broncu Španjolka Ana Peleteiro (22) 14.44m.

Švicarka Lea Sprunger (28) pobijedila je u utrci na 400 metara s preponama s vremenom 54.33 ispred Ukrajinke Hane Rižikove (28) sa 54.51 i Britanke Meghan Beesley (28) sa 55.31.