Hrabri Vatreni su viceprvaci svijeta!

Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva u Moskvi od Francuske sa 4:2 (2:1).

Francuska je povela autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, na 1:1 poravnao je Ivan Perišić u 28., novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. iz jedanaesterca, da bi u nastavku galski pijetlovi preko Paula Pogbe u 59. i Kyliana Mbappea u 65. minuti stigli do vodstva od 4:1. Na konačnih 4:2 smanjio je Mandžukić u 69. minuti.
Drugo mjesto u Rusiji na najveći je uspjeh hrvatskog nogometa u povijesti, nadmašeno je treće mjesto iz Francuske 1998. Francuska je pak po drugi puta osvojila naslov svjetskog prvaka, prvi je proslavila upravo te 1998. na domaćem terenu kada je svladala Hrvatsku u polufinalu sa 2:1, a Brazil u finalu sa 3:0.

Hrvatska je odigrala hrabro finale u kojem je sreća ipak bila naklonjena Francuzima, posebno u prvom poluvremenu, kada su samo dvaput ozbiljnije ušli u hrvatski šesnaesterac, a nagrađeni su s dva gola - autogol  Mandžukića i iz vrlo dvojbenog jedanaesterca kojeg je nesigurni sudac Pitana nakon dugog provjeravanja ipak dosudio, a uopće nije bio siguran u svoju odluku. Nažalost, i prvom pogotku Francuza prethodio je slobodni udarac kojeg je praktički iznudio Griezmann, a Pitana je nasjeo na njegovu glumu. Nesreća u prvom poluvremenu odredila je tijek utakmice u nastavku jer su u drugom dijelu Francuzi došli do dva vrlo jeftina gola i Hrvatska više nije imala snage za veliki preokret.

Finale je Hrvatska otvorila smireno i odmah preuzela inicijativu na sredini terena, s nekoliko opasnih  situacija pred francuskim golom. Francuzi su poveli u 18. minuti u svom prvom praktički prvom ozbiljnijem napadu. Griezmann je izveo slobodni udarac iskosa s desetak metara, a loptu je nesretno očešao Mandžukić i ona je odsjela u gornjem desnom kutu vrata Subašića. Bio je to prvi autogol na finalima svjetskih prvenstava uopće.

U 21. minuti Vida je pokušao glavom, a u 28. minuti Hrvatska je izjednačila nakon slobodnog udarca s lijeve strane Modrića nakon kojega su čak trojica hrvatskih igrača kombinirali u šesnaestercu sve dok lopta nije došla do Perišića, koji se namjestio na lijevu nogu i pogodio sami donji kut vrata Llorisa.

U 35. minuti argentinski sudac Pitana je nakon vrlo duge konzultacije s VAR-om svirao jedanaesterac za Francuze nakon igranja rukom Perišića u našem šesnaestercu, a Griezmann je bio siguran s bijele točke - poslao je Subašića u jednu, a loptu u drugu stranu.

U 39. minuti udarac Rebića je blokiran u zadnjem trenutku, a potom je bilo opasno pred francuskim vratima, ali bez udarca na gol jer su pokušaji Lovrena i Vide također blokirani.  Tako je prvo poluvrijeme završilo prednošću Francuza od 2:1, ali je Hrvatska potpuno dominirala i odigrala možda i najbolje prvo poluvrijeme na ovom mundijalu.

Drugo poluvrijeme započelo je šansom Rebića, koji je iskosa s lijeve strane uputio snažan udarac pod gredu koji je Lloris bravurozno obranio. U 52. minuti po desnoj strani je Mbappe prošao Vidu, ali mu je Subašić ušao u udarac i obranio.

U 59. minuti Francuzi su ponovno iz ničega došli do gola. Nakon akcije Mbappea i Griezmanna do udarca je došao Pogba, Modrić je blokirao, ali je francuski veznjak opet prvi došao do lopte i preciznim udarcem pogodio desni kut hrvatskih vrata.

U 62. minuti Brozović je u zadnji trenutak spriječio da lopta dođe do Mbappea, ali je najbolji francuski igrač ipak došao do gola 65. minuti. Hernandez je dodao do Mbappea, koji je s udarcem s 25 metara iznenadio Subašića.

U 69. minuti Hrvatska postiže drugi gol nakon katastrofalne pogreške vratara Llorisa koji je pokušao driblati Mandžukića, koji ga je pročitao, postavio nogu i lopta je odsjela u mreži.

U 78. minuti udarac Rakitića prolazi tik pored vratnice, a u 82. minuti ubačaj svježeg Kramarića ne uspijeva smiriti također novoušli Pjaca u zadnjoj ozbiljnijoj situaciji na utakmici.

Ovime je izjednačen drugi najefikasniji finale u povijesti, po četvrti je put završni dvoboj okončan ovim rezultatom. Urugvaj je 1930. svladao Argentinu sa 4:2, 1938. je Italija sa 4- svladala Mađarsku, dok je 1966. Engleska sa 4:2 nadigrala Zapadnu Njemačku. Najefikasniji finale odigrali su brazil i Švedska 1958. u Stockholmu kada je bilo 5:2 za Brazil.

Zanimljivo, u moskovskom finalu je postignut jednak broj pogodaka kao i na prethodna četiri finala zajedno, 2002. Brazil je svladao njemačku sa 2:0, 2006. su Italija i Francuska igrali 1:1, 2010. je Španjolska sa 1:0 bila bolja od Nizozemske, a 2014. Njemačka također s 1:0 od Argentine.

TIJEK UTAKMICE:
----------------------------

90+5' - Hrvatska je imala svoje prilike, i više udarac na gol, ali Francuska je u svom stilu, pomalo dosadno i klinički neumoljivo došla do drugog naslova svjetskog prvaka u povijesti!

69' - Mandžukić krade loptu neopreznom Llorisu i smanjuje na 4:2, tračak nade!

65' - sad Mbappe kao na školskom igralištu s ruba šesnaesterca svladava nemoćnog Subašića i čini se da je to ipak kraj, Tricolori vode 4:1. Nevjerojatno, Hrvatska je odigrala možda najboljih sat vremena na SP-u, ali gubi 4:1.

59' - Pogba zabija s 18 metara - 3:1 za Francusku!

52' - Mbappe kao raketa izlijeće u kontru, Vida ga ne može stići, ali brani Subašić!

48' - Rakitić je odlično proigrao Rebića, koji još bolje puca, no fantastično brani Lloris

47' - Griezmann oprobava udarac s 20 metara, lak plijen za Subašića

46' - počelo je drugo poluvrijeme!

45+3' - gotovo je prvo poluvrijeme, Francuzi praktički bez prave akcije vode 2:1.

38' - Griezmann je siguran s bijele točke. Francuska opet vodi - 1:2.

36' - Pitana nakon pregleda videosnimke sudi kazneni udarac za Francusku

28' - Ivan Perišić pogađa nakon sjajne akcije Vatrenih i spuštene lopte Vide, nakon koje Perišić radi sjajnu varku i udarcem s 15 metara izjednačava na 1:1!

18' -kakva nesreća, prestrogo dosuđeni slobodni udarac na 20-ak metara, puca Griezmann, a Mandžukić malo glavom skreće loptu i vara Subašića. Francuska vodi 0:1.

15' - Perišić probija bok, ali umjesto oštrog udarca nabačaja pokušava s prizemnom loptom na peterac. Bila je to jako obećavajuća situacija.

5' - Hrvatska je opasnija i aktivnija na samom startu

1' - počeo je finale!

16.53 - Igrači Hrvatske i Francuske izašli na teren!

16.50 - JOŠ 10 MINUTA DO POČETKA FINALA!

16.05 - Dan je bio kao i svi dosad, nema razloga išta mijenjati. Iako se radi o finalu trudili smo se zadržati rutinu. Ima treme, nervoze, straha, ali, kao što kaže Ćiro Blažević, sve te to mobilizira. Ako nisi galvaniziran teško ćeš dati sve od sebe. Nastojat ćemo parirati njihovoj kvaliteti i osujetiti kontre i polukontre u samom začetku. Što duže držimo egal sve će ih više primati nervoza, rekao je u izjavi za HRT na stadionu Dražen Ladić.

16.00 - Edin Mahmuljin javio se iz Moskve

Stipe Pletikosa i Drago Ćosić uoči utakmice

Došli su i sastavi

FRANCUSKA: Lloris, Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez; Pogba, Kante, Matuidi; Mbappe, Griezmann, Giroud

HRVATSKA: Subašić, Strinić, Vida, Lovren, Vrsaljko; Brozović, Rakitić, Modrić; Perišić, Rebić, Mandžukić

Evo prvi pogled iz hrvatskih svlačionica Lužnjiki stadiona. Čekamo sastave.

Posljednje upute izbornika Dalića igračima uoči finala Svjetskog prvenstva.

Sitno se broji do početka utakmice svih utakmica. Izbornik Dalić je rekao da su igrači spremni, a kako i ne bi bili pa finale SP-a se igra jednom u životu. Iako su odigrali po minutaži jednu utakmicu više od Francuza, Modrić, Mandžukić i društvo neće propustiti priliku da istrče na teren Lužnjiki stadiona bez obzira na iscrpljenost i bolove.

Bit će to 20. finale u povijesti SP-a i 900. utakmica na svjetskim prvenstvima, za nas već ionako povijesna, bez obzira na ishod.

Nas ne zanima tko je u finalu. Mi smo došli uživati u finalu i dat i svoj maksimum. Ovo je vrijeme koje smo zaslužili, cijeli svijet gleda i navija za Hrvatsku. Nema većeg trenutka u karijeri od sutrašnjeg dana za sve nas bez obzira kako završi bit ćemo sretni i ponosni, rekao je čovjek koji je jedan od najodgovornijih za ovakav povijesni uspjeh hrvatske reprezentacije, izbornik Zlatko Dalić.

Hrvatska je prije 20 godine osvojila svjetsku broncu. Svi koji su gledali to prvenstvo točno se sjećaju što su radili taj dan i s kim su bili kad su Prosinečki i Šuker zabili ta dva brončana gola.

Stare i nove generacije imat će sada dva dana kojih će se sjećati, prepričavati i na koje će biti ponosni do kraja života. Bez obzira na ishod ovo je povijesni uspjeh, ali mi znamo koliko Modrić, Rakitić, Mandžukić i ekipa mogu, mi znamo da oni mogu doći do samog kraja, mi znamo i vjerujemo. Jer kako je i sam kapetan jučer rekao bez obzira na sve trebaš vjerovati i boriti se za snove.

Prijenos finala Svjetskog prvenstva između Hrvatske i Francuske gledajte na Drugom programu HTV-a od 17 sati, kao i na platformi HRTi te našem portalu. Uvodna emisija Zabivaka na rasporedu je u 15.30.