NBA: James sa sirenom za 3-0 Cavsa, nadomak finala Istoka i Boston

Košarkaši Bostona i Clevelanda nadomak su plasmana u finale Istočne konferencije NBA lige.

Boston je u trećoj utakmici polufinalne serije Istoka slavio nakon produžetka u gostima kod Philadelphije 101:98 čime je poveo 3-0 u seriji na četiri pobjede. Dario šarić za Sixerse je ubacio 11 koševa (šut iz igre 4/11, trice 2/4, slobodna bacanja 1/3), uz pet skokova, tri asistencije i tri ukradene lopte.

Celticsi su 1,7 sekundi prije kraja četvrte četvrtine vodili 89:87, Ben Simmons je izveo aut dodavši loptu Marcu Belinelliju koji iz kuta pogađa za produžetak. Junak Bostona u dodatnih pet minuta bio je Al Horford koji je najprije 5,5 sekundi prije kraja pogodio za vodstvo Celticsa 99:98, a potom još dva slobodna bacanja tri sekunde do isteka vremena. Belinelli je pokušao tricom izboriti novi produžetak no nije uspio.

Horford je susret završio s 13 poena, a strijelce Bostona predvodio je Jayson Tatum s 24 koša. U redovima Philadelphije šestorica igrača imala su dvoznamenkasti učinak, a najbolji među njima bio je Joel Embiid s 22 koša uz 19 skokova.

Uzbudljivo je bilo i Clevelandu gdje su domaći Cavaliersi košem LeBrona Jamesa sa zvukom sirene stigli do slavlja od 105:103 nad Torontom za vodstvo od 3-0 te ih još samo jedna pobjeda dijeli do ulaska u finale Istoka.

Raptorsi su na ulasku u posljednju četvrtinu zaostajali 14 koševa, a OG Anunoby im je 8,8 sekundi prije kraja tricom donio izjednačenje na 103:103. No, potom je James primio loptu pod košem, pretrčao cijeli teren i iz teške pozicije zabio za pobjedu Cavsa.

Ukupno je upisao 38 poena, sedam asistencija i šest skokova, a sjajnog suigrača imao je u Kevinu Loveu koji je ubacio 21 koš uz 16 skokova. Najbolji kod Toronta bio je Kyle Lowry s 27 poena, 18 je dodao Anunoby, a Jonas Valanciunas skupio je deset poena i 11 skokova.