Hrvatska četvrti put pobijedila Meksiko

Dvoboj na stadionu AT&T u Arlingtonu bio je šesti međusobni okršaj Hrvatske i Meksika te četvrta pobjeda Vatrenih.

Sve četiri pobjede Vatreni su ostvarili u prijateljskim ogledima, dok su Meksikanci dobili obje službene utakmice.

Prvi put Vatreni i El Tri su igrali u listopadu 1992. godine. Bila je to jedna od prvih utakmica Hrvatske na svom teritoriju od osamostaljenja. Maksimirski stadion je bio pun, a hrvatska vrsta je slavila 3:0. Najbolji igrač utakmice bio je sadašnji predsjednik HNS-a Davor Šuker koji je na toj utakmici bio dvostruki strijelac (46, 87), a među strijelce se upisao i Dean Računica (82).

I drugi prijateljski ogled ovih reprezentacija otišao je na stranu Vatrenih. U susretu igranom u Seoulu u lipnju 1999. hrvatska vrsta je pobijedila 2:1. Luis Hernandez je u 26. minuti doveo Meksiko u vodstvo, ali su Igor Bišćan (44) i Josip Šimić (64) uspjeli preokrenuti rezultat.

Prvi službeni međusobni susret Hrvatska i Meksiko su igrali na Svjetskom prvenstvu 2002. u Japanu i Južnoj Koreji. U susretu igranom u 1. kolu skupine G Meksiko je u Nigati slavio 1:0, a pogodak odluke zabio je Cuauthemoc Blanco iz kaznenog udarca u 60. minuti koji je skrivio Boris Živković zaradivši pritom crveni karton. Meksiko je osvojio prvo mjesto u skupini plasiravši se u osminu finala, dok je Hrvatska ispala u skupini.

Meksiko je bio bolji i na posljednjem svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine. U odlučujućem susretu za prolaz skupine Meksikanci su slavili 3:1 poslavši momčad Nike Kovača kući. Meksikanci su u razmaku od 72. do 82. zabili tri gola, a strijelci su bili Rafael Marquez (72), Andres Guardado (75) i Javier Hernandez (82). Utješni pogodak za hrvatsku vrstu zabio je Ivan Perišić u 87. minuti.

U susretu igranom prošle godine u Los Angelesu izabranici Ante Čačića su pobijedili 2:1. Bila je to utakmica u kojoj je naša reprezentacija nastupila s 'pričuvama'. Čačić je jedva skupio 16 igrača, od kojih su desetorica bili debitanti, no i takva Hrvatska je srušila Meksiko golovima Duje Čopa i Frana Tudora. Pogodak za Meksiko pred kraj susreta zabio je Chicharito.

U posljednjem susretu igranom u Arlingtonu, hrvatska vrsta je slavila 1:0 golom Ivana Rakitića iz jedanaesterca u 62. minuti.