Hrvatska na Islandu doživjela prvi poraz u kvalifikacijama

U utakmici šestoga kola skupine I kvalifikacija za odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji 2018. godine Hrvatska je izgubila od Islanda u Reykjaviku s 1:0 (0:0). Strijelac jedinog gola bio je Hordur Magnusson u 90. minuti.

[VIDEO] Čačić: Opet smo na početku; Badelj: Pokazat ćemo karakter

[VIDEO] Jeličić: Izbornik je puno pričao, a malo rekao

Nakon ovog rezultata Hrvatska i Island na vrhu skupine imaju po 13 bodova, dva više od treće Turske i četvrte Ukrajine, dok su na dnu Finska i Kosovo sa po jednim bodom.

Bio je ovo šesti međusobni susret Hrvatske i Islanda i prvi poraz vatrenih. U prethodnih pet utakmica Hrvatska je upisala četiri pobjede i jedan remi.

Tijekom prvih 45 minuta niti jedan sastav nije uspio uputiti udarac u okvir gola suparnika. Islanđani su počeli vrlo agresivno i u prvih pet minuta natjerali hrvatske obrambene igrače na nekoliko pogrešnih dodavanja, ali srećom bez posljedica.

Islandski presing hrvatski su igrači uspjeli probiti u sedmoj minuti kada je Perišić prošao po desnom krilu, ali je prekasno odlučio potražiti Mandžukića u sredini kaznenog prostora i izgledna prilika za pogodak otišla je u nepovrat.

Nažalost, bila je to ujedno i najbolja prilika Hrvatske u prvom poluvremenu.

Deseta minuta nastavka donijela je uzbuđenja na oba kraja terena. Prvo je Perišić prizemnim centaršutom pronašao Nikolu Kalinića, no udarac našeg napadača sa sedam metara prošao je pored vratnice. Samo nekoliko sekundi potom vratima Lovre Kalinića zaprijetio je Bjarnason, ali i taj šut sa 20-ak metara prohujao je pored gola.

Na prvi udarac u okvir gola čekalo se sve do 66. minute, a tada je netom ušli Brozović pokušao s distance, ali Halldorsson je bio spreman i odbio loptu u korner.

Veliku priliku Island je imao u 80. minuti, no srećom njihov najbolji igrač Gylfi Sigurdsson nije najbolje zahvatio loptu kada je sa desetak metara iskosa s desne strane bio u dobroj situaciji za udarac. U 87. minuti Gylfi Sigurdsson je još jednom zaprijetio, a njegov dobar pokušaj sa 15-ak metara Vida je uspio blokirati.

Potvrda bolje igre Islanda u samoj završnici stigla je u samoj završnici, u 89. minuti Kalinić je uspio odlično reagirati na udarac glavom Gudmundssona, no iz kornera koji je uslijedio je pogodak. Hordur Magnusson je bio najviši u skoku i sretno-spretnim udarcem uspio prebaciti visokog Kalinića koji je ostao na gol-liniji.

Hrvatska će u sljedećem kolu 2. rujna ugostit Kosovo, a tri dana potom gostuje kod Turske.

ISLAND - HRVATSKA 1-0 (0-0)
Stadion Laugardalsvollur
GLEDATELJA: 10.000
ISLAND: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson (Ingason, 90+1), Magnusson - Gudmundsson, Gunnarsson, Hallfredsson, Bjarnason (Gislason, 81) - G. Sigurdsson, Finnbogason (Sigurdasson, 77)
HRVATSKA: L. Kalinić - Jedvaj, Lovren, Vida, Pivarić - Modrić, Badelj; Kovačić - Perišić, Mandžukić (Santini, 88); N. Kalinić (Brozović, 63)
STRIJELAC: 1-0 Magnusson (90)
SUDAC: Undiano (Španjolska)

SKUPINA I

Finska - Ukrajina 1-2 (Joel Pohjanpalo 73/Jevhen Konopljanka 51, Artem Besjedin 75)

Kosovo - Turska 1-4 (Amir Rrahmani 22/Volkan Sen 7, Under Cengiz 33, Burak Yilmaz 61, Ozan Tufan 82)

Island - Hrvatska 1-0 (Hoerdur Magnusson 90)

--------------------------------

90+3' - kraj, umjesto da se učvrstimo na prvom mjestu nakon ovog poraza sad je sve otvoreno u našoj skupini

90' - prvo velika prilika, a onda i gol Islanđana! Strijela Hoerdur Magnusson. Hrvatska nadomak poraza!

88' - u igru ulazi Ivan Santini umjesto Mandžukića

87' - Jedva odličn oreagira.

80' - Sigurdsson puca iskosa, srećom poskliznuo se u ključnom trenutku

66' - odličan pokušaj svježeg Brozovića, nakon kornera glavom prijeti i Mandžukić

62' - u igru ulazi Brozović, strijelac oba pogotka u pobjedi Hrvatske 2:0 u prvoj utakmici s Islandom

55' -prva gotovo stopostotna prilika Vatrenih, Perišić odlučno ubacuje, a Kalinić sa sedam metara puca pored gola. Odmah na drugoj strani prijeti Bjarnason.

51' - sjajan prodor Matea Kovačića preko cijelog terena, no prejako dodavanje prema Perišiću

46' - počelo je drugo poluvrijeme

45' - gotovo je prvo poluvrijeme

39' - opasno je pred Kalinićem, centrirao je najbolji domaći igrač Sigurdsson, a stvar izvrsnom reakcijom, odnosno uklizavanjem, ispred dvojice Islanđana, izvlači Dejan Lovren

36' - Sigurdsson iz slobodnog udarca s ruba našeg šesnaesterca, srećom dosta iskosa, puca pored gola.

28' - opasan nabačaj u peterac i potom udarac iz daljine prema Kaliniću koji srećom odlazi daleko. Nismo do kraja povezali igru, napadačka linija je bez lopte. Bjarnason je bio iza leđa Jedvaja, srećom nije u skoku došao do lopte, a onda izdaleka puca opasno Gunnarsson.

18' - Kalinić s 30-ak metara oprobava udarac, slab je i bezopasan

8' - nakon početnog visokog presinga i pritiska domaćina sjajna akcija Hrvatske. Modrić je odlično proigrao Perišića, koji ubacuje u sredinu, ali nekako se spašavaju Islanđani

1' - počeo je dvoboj u Reykjaviku!

20.45 - Hrvatska je došla na Island nakon niza od pet pobjeda, a u zadnje četiri utakmice nismo primili gol.

19.45 - objavljeni su sastavi. Čačić je odabrao sljedeću 11-orku: Lovre Kalinić - Pivarić, Lovren, Vida, Jedvaj - Badelj, Modrić - Mandžukić, Kovačić, Perišić - Nikola Kalinić

19.00 - Uoči dvoboja u Reykjaviku su se okupili hrvatski navijači. Nešto prije 20 sati očekujemo objavu početnih sastava.