[VIDEO] Finale DC-a: Čilić nakon pet setova donio prvi bod!

Hrvatska teniska vrsta povela je u finalu Davis cupa u Zagrebu protiv Argentine s 1-0 nakon što je najbolji hrvatski igrač Marin Čilić slavio protiv Federica Delbonisa s  6:3, 7:5, 3:6, 1:6 i 6:2 nakon tri sata i 35 minuta igre.

Poslije 90-ak minuta igre činilo kako će ljevoruki 26-godišnjak, kojeg je Daniel Orsanic gurnuo na poziciju drugog argentinskog igrača, i treći put u srazu s Čilićem ostati bez seta. Šesti tenisač svijeta postavio se autoritativno od prvog udarca. Break za 3:1 bio je dovoljan za osvajanje prve dionice. U drugom setu je Marin slomio Delbonisov servis za vodstvo 6:5. Najbolji hrvatski tenisač držao je visok postotak prvog servisa u prva dva seta (70 posto), a kad ga sluša početni udarac, onda je protiv Marina teško igrati. U prva dva seta Delbonis je ostao bez prilike za break.

Međutim, krajem drugog seta Delbonis se počeo oslobađati pritiska. Bio je nošen podrškom glasnih i brojnih argentinskih navijača, masovno okupljenih iza argentinske klupe, koje je u delirij bacila pojava nacionalnog sportskog idola Diega Maradone u zagrebačkoj Areni. Delbonis je treći set otvorio breakom. Čilić je izgubljeno odmah vratio i kod 3:3 došao do dvije prilike za break. Delbonis se izvukao i pokrenuo navijačku lavinu, bila je to točka gdje ga je Hrvat mogao potpuno slomiti, no kad nije uspio preporodio se Argentinac.

Od sljedećih devet gemova je osvojio osam i odveo meč do odluke u petom setu. Taj dobiveni treći set je jako motivirao Delbonisa koji je u četvrtom setu  potpuno razbio neprepoznatljivog Marina sa 6:1, oduzevši mu servis čak tri puta.

Počeli su se vraćati filmovi nedavnih mečeva, koje je Čilić izgubio nakon što je imao 2:0 u setovima, protiv Federera u četvrtfinalu Wimbledona i protiv Jacka Socka prvog dana četvrtfinalnog obračuna u Davis Cupu s Amerikancima. Uoči seta odluke Marin je uzeo dužu stanku i vratio se iz svlačionice odlučan da se povijest ne ponovi.

Ponovno je najbolji hrvatski tenisač zaigrao kao u prva dva seta, ponovno su se probudili i hrvatski navijači, a u takvoj sinergiji nije moglo drugačije završiti. Čilić je, i to nakon što je izgubio 10 od prethodnih 11 gemova, odlučujući set počeo breakom, ponovno je zaigrao i servirao na vrhunskom nivou, baš kao u prva dva seta. Kod 4:2 još jednom je napravio break i time konačno slomio Delbonisov otpor.

Nakon tri i pol sata Marin Čilić je tako stigao do svoje 22. pojedinačne pobjede u Davis Cupu, a Hrvatska je protiv Argentine stigla do vodstva 1-0!

Čilić je u ovom meču imao 17 aseva, a od 16 break lopti iskoristio je pet, imao je jednu neprisiljenu pogrešku manje (59) od Delbonisa, dok su obojica imala po 29 winnera.

Početni bod je barem djelomično skinuo psihološko breme s ramena Ive Karlovića, koji će u drugom pojedinačnom dvoboju pokušati prvi put pobijediti Juana Martina del Potra nakon devet godina i tako već nakon prvog dana dovesti Hrvatsku na korak do srebrnog pehara kojeg su Hrvati jedini put dosad podigli 2005. godine u Bratislavi. Podsjetimo, Argentinci još uvijek sanjaju o tom trenutku, iako su već peti put u finalu.

TIJEK MEČA:

-------

Gotovo je, nakon puno muke pobjeda Čilića!

Drugi break Čilića, ima 5:2, neće valjda ovo prokockati!

Marin je poveo 40:0 u petom gemu i bez izgubljenog poena dolazi do prednosti 4:2.

Odličan retern Čilića i dva veeeelika auta Delbonisa donijela su Čiliću prednost i break-loptu, bio bi to vjerojatno kraj nade za Argentinca, ali izvukao se - 2:1.

Predah u svlačionici donio je novog Marina, odmah je oduzeo servis protivniku i potom relativno sigurnim servisom poveo 2:0!

----

Delbonis radi još jedan break, dobio je 10 od zadnjih 11 gemova i ide se u peti set. Igrači imaju mali predah u svlačionici.

Nakon sedam izgubljenih gemova u nizu Marin napokon uzima servis za 1:4, ali čini se da je prekasno, Argentinac uspješno servira za vodstvo 5:1. Sad je na gem od izjednačenja omjera u setovima.

Čilić je sad dekoncentriran, odmah na početku četvrtog seta gubi servis, Delbonis sigurno servira za vodstvo 2:0, a onda još jednom uzima početni udarac Čiliću za 3:0!Sad je Čilić izgubio šest gemova u nizu!

Argentinac je dobio treći set.

Kod 3:4 Delbonis ima 15:40 i dvije break-lopte, a drugu koristi i sad servira za set.

Rezultat je sad 3:3.

Odličan Marin Čilić uspio je vratiti break. Ovaj gem je pokazao zašto je Čilić šesti igrač svijeta i koliku mentalnu snagu ima. Rezultat je 2:1 i Marin ima servis.

Delbonis vodi 2:0! Nakon što je uspješno riješio svoj servis, Delbonis je oduzo servis dekoncentriranom Čiliću.

Počeo je treći set.

----

I drugi set je otišao u ruke Marina Čilića. Nakon breaka kod 5:5 Čilić je odlično odradio servis za set koji je dobio sa 7.5.

Break Čilića za 6:5! Marin je opet uspio slomiti Delobinsa i sad servira za drugi set.

Rezultat je 4:4. Čilić je skoro ispustio svoj servis, ali jedna odlična izmjena i as bili su dovoljni da na kraju dobije gem.

Marin dobro igra drži svoj servis. Trenutačan rezultat je 2:2

Krenuo je drugi set.

----

Osvojen je set! Marin Čilić dobio je prvi set sa 6:3. Na početku je bilo malo nervoze kod hrvatskog reketa, ali brzi break smirio je Čilića.

Rezultat je 5:2, Delbonis ima servis.

Čilić je uspio oduzeti servis Delbonisu, i sad vodi 3:1. Marin je pritisnuo Argntinca i došao do 15-40, ali se Delbonis izborio za 40-40. Ipak Marin je izborio treću break-loptu i realizirao je.

Počeo je susret Čilića i Delbonisa. Prvi na servisu je Marin.

----

13:53 - Pjevaju se himne

13:35 - Nikola Pilić najavljuje meč

13:20 -

13:10 -

13:00 - Ivan Dodig jučer je svoje uzbuđenje prije početka Davis Cup finala opisao u jednom živopisnom tweetu.

Hrvatski i argentinski tenisači već su jutros odradili trening i počeli s laganim zagrijavanjem .