Čilić ponovno nadigrao Nishikorija: U Baselu do 16. naslova!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić pobjednik je ATP turnira serije 500 u Baselu. U finalu je svladao petog tenisača svijeta Japanca Keija Nishikorija 6:1, 7:6 (5) za jedan sat i 37 minuta.

Čilić je za prvi naslov na turnirima serije 500, a 16. u karijeri zaradio 387.100 eura i 500 bodova koji su ga približili nastupu na završnom turniru osmorice najboljih tenisača svijeta u Londonu. Sada se nalazi na 9. mjestu Race ljestvice, posljednjem koje vodi u O2 Arenu, i ima 210 bodova više u odnosu na najbližeg pratitelja Čeha Tomaša Berdycha.

Marinu je to bio 27. finale u karijeri, a drugi protiv Nishikorija, u kojem je ponovno bio bolji, baš kao i prije dvije godine u meču za naslov pobjednika US Opena u New Yorku.

Marin je izvrsno ušao u meč. Asom u zadnjem poenu prvog gema je pokazao veliku želju da osvoji naslov. Bio je vrlo dominantan, dvaput zaredom je oduzeo servis japanskom tenisaču te suvereno osvojio prvi set 6:1 nakon samo 26 minuta igre. O tome najbolje svjedoči iznimno visok postotak osvojenih poena na prvom servisu, 90 %.

Odmah na otvaranju drugog setu bilo je vrlo dramatično. Marin stvara tri prilike za "break", ali ne uspijeva oduzeti servis Japancu. Nakon toga Nishikori se pokušava vratiti u meč. Počinje agresivno igrati i drži svoj servis. U nastavku meča Marin je propustio još četiri puta oduzeti servis Japancu. Najveća Nishikorijeva šansa bila je u 10 gemu, kada je tri puta imao mogućnost oduzeti Marinu servis i osvojiti set.

Odluka o pobjedniku pala je u 'tie-breaku' u kojem je Čilić propustio prvu meč-loptu kod 6:4 kada je bio na servisu, ali je potom Nishikori napravio dvostruku servis pogrešku i završio dvoboj.

Najbolji hrvatski tenisač se trijumfom u Baselu vratio i u Top 10, na deseto mjesto ATP ljestvice.

Marinu Čiliću slijedi nastup na turniru Masters 1000 serije u Parizu, gdje je kao 9. nositelj slobodan u prvom kolu, a u drugom bi mogao na Ivu Karlovića koji za suparnika u prvom dvoboju ima igrača iz kvalifikacija.