Hrvatskim vaterpolistima srebro, Srbija prejaka

Branitelj naslova Hrvatska je u finalu olimpijskog vaterpolskog turnira pokazao premalo za moćnu Srbiju, koja je pobjedom 7:11  (2:3, 1:3 , 2:3, 2:2) objedinila europsku, svjetsku i olimpijsku titulu.

[VIDEO] Tucak: Srbija je u ovom trenutku bolja od nas

Bila je to teška bitka, u kojoj je fizički nadmoćnija srpska momčad od početka pa gotovo do kraja gradila prednost sve do najvećih 5:10 početkom posljednje dionice. Hrvatsku je skupo stajala slaba realizacija igrača više, jer i s brojčanom nadmoći nismo znali probiti sjajnu suparničku obranu.

Ovo je još jedan težak poraz od Srbije, prošle godine izgubili smo u finalu SP-a s 4:11, a ove godine na EP-u poraženi smo u skupini sa 6:13.

Srbija je dobila prvu četvrtinu 2:3, ali Hrvatska dva puta nije iskoristila igrača više, a Jokovićev udarac u završnici prve dionice zaustavila je stativa. I u drugoj četvrtini Hrvatska je imala problema sa realizacijom igrača više, od pet prigoda samo smo jednu realizirali. Srbija je to znala iskoristiti i golovima Nikića, Gocića i Mandića došla je do prednosti 3:6.

Treća dionica je dobro počela za Barakude, već u prvom napadu Burić pogađa za 4:6, ali onda opet problemi sa realizacijom igrača više. Joković i Petković ne uspijevaju, a s druge strane Filipović s dva dalekometna pogotka dovodi Srbiju do vodstva 4:8. Minutu i pol prije kraja četvrtine napokon je Sukno zabio sa igračem više, ali onda Mandić šraubom ponovno dovodi Srbiju na četiri gola prednosti (5:9).

Ako je i bilo nade u preokret u zadnjoj četvrtini, brzo je usahnula, nakon samo pola minute, kada je Duško Pijetlović pogodio za vodstvo Srbije 5:10. Ovaj puta ključnom se pokazala loša realizacija igrača više, Hrvatska je iskoristila samo dvije od 11 prigoda.

Kod Hrvatske najbolji je bio Sandro Sukno sa tri gola. U momčadi Srbije istaknuo se Dušan Mandić sa četiri pogotka.

Ovo je deveta medalja za hrvatske sportaše u Riju, te ukupno treća za vaterpoliste, koji su bili srebrni u Atlanti 1996. i zlatni u Londonu 2012. godine.

Tijek finala:

HRVATSKA - SRBIJA 7:11 (2:3, 1:3 , 2:3, 2:2)

1. četvrtina
-------------------

Počeo je finale, prvu loptu za Hrvatsku izborio je Šetka!

Srbija je povela s 0:1 golom Duška Pijetlovića s igračem više. Pijetlović je nešto ranije sam i izborio isključenje. Na drugoj strani, Prlainović blokira Garciju.

Nakon tri minute igre Sandro Sukno uz malo sreće dalekometnim udarcem izjednačava na 1:1. No slijedi brza akcija Srbije, Dušan Mandić uplivava pred naš gol, Sukno ga gotovo zaustavlja, ali snažni Mandić uspio se izboriti za šut i vratiti prednost na stranu Srbije.

Na 1:3 za Srbiju iz kuta s igračem više povisuje Mitrović 2:45 minuta do kraja prve četvrtine. Javier Garcia nakon brzog uplivavanja smanjuje zaostatak na 2:3.

Minutu i pol do kraja dionice prvi put su se Barakude obranile s igračem manje, izbornik Tucak naljutio se na suce zbog toleriranja Macanovog udaranja, a Šetka ne uspijeva zabiti i omogućava Srbiji, nakon minute odmora, zadnji napad. No rezultat je ostao nepromijenjen.

2. četvrtina
---------------------
Prvi napadi u drugoj četvrtini su ostali neiskorišteni, a onda gol Krapića nije priznat zbog isključenja Gocića. Bukićev šut iz kuta s igračem više prolazi pored gola. Srećom, Bijač na hrvatskom golu brani šut Mitrovića.

Obranili smo se potom s igračem manje, no dok se još nismo uspjeli presložiti u obrani Nikić je iskoristio ostanak Bukića na njemu i zabio s pozicije sidruna za 2:4.

Slabo koristimo igrača više, to na drugoj strani kažnja Gocić sad već zabrinjavajućim vodstvom 2:5. Dvije minute prije poluvremena iz petog pokušaja napokon zabijamo s igračem više, hrabro je pucao Šetka.

Odličan potez Mandića, silovito s igračem na sebi buši Bijača, Srbija vodi 3:6. S igračem više krenuli smo u zadnji napad, ali Garcia ne gađa dobro, igrača više na poluvremenu imamo 1-7, a Srbija 2-4.

3. četvrtina
------------------

Treću četvrtinu otvara prelijepim pogotkom Damir Burić - 4:6. Iz prekršaja Filipović se diže i povećava vodstvo Srbiju na 4:7. Petković pogađa vratnicu, naš deveti igrač više, a zabili smo iz tih situacija samo jedan pogodak.

Bezidejno izgleda hrvatski napad, a u problemu smo i zbog dva isključenja Sukna, koji se mora čuvati. Dvije minute i 15 sekundi do kraja treće dionice Filipović je svladao Bijača za vodstvo Srbije 4:8. Hrvatska je sve bliže porazu.

Josip Pavić ulazi na hrvatski gol umjesto Bijača. Sandro Sukno brzim udarcem koristi tek drugi put igrača više, našeg jubilarnog desetog. No 11 sekundi do kraja dionice Mandić majstorski vraća Srbiju na plus četiri (5:9).

4. četvrtina
--------------------

Duško Pijetlović nakon samo 40-ak sekundi igre pogađa za 5:10. Brzo uzvraća Sukno za još kakvu-takvu nadu Hrvatske.

4:55 minuta do kraja utakmice Hrvatska dobija 11. igrača više, a Tucak zove minutu odmora. No obrana Srbije je sjajna i ne nalazimo prostor ni ovaj put. Siluje šut Sukno, drugo mu i ne preostaje kad nemamo drugih rješenja, a tri i pol minute prije kraja Mandić pogađa za 6:11.

Mitrovićeva ukupno 11. obrana na šut Petkovića, a naši vratari imaju šest.

Garcia brzo realizira napad za 7:11, ali premalo je vremena do kraja, samo dvije minute i šest sekundi. Do kraja nije bilo promjena, gotovo je, Srbija je pobijedila 7:11!