Dinamo zgazio Hajduk i lakoćom izborio finale Kupa

Nogometaši Dinama uvjerljivom su pobjedom od 4:0 u uzvratnoj utakmici polufinala Hrvatskog kupa nadigrali Hajduk te s ukupnih 6:0 izborili plasman u finale, u kojem će se 11. svibnja na osječkom Gradskom vrtu boriti za Rabuzinovo Sunce protiv koprivničkog Slavena Belupa.

Pred 10.000 gledatelja na Maksimiru momčad hrvatskog prvaka uzvratila je Hajduku za nedavni prvenstveni poraz na Poljudu. Znajući da će momčad Damira Burića biti prisiljena napadati kako bi nadoknadila zaostatak od 2:0 iz prvog ogleda, Zoran Mamić je gostima prepustio posjed i koncentrirao se na prijetnje iz kontranapada.

Brekalo već u drugoj minuti načeo mrežu Hajduka

Modri su takvom taktikom već u drugoj minuti uništili nade igrača i navijača Hajduka. Damir Šovšić je u brzom kontranapadu, započetom s ruba Dinamovog kaznenog prostora, dugo vukao loptu, a onda pravovremenim dodavanjem izbacio Josipa Brekala u čistu priliku. Dinamov junior je izvrsno primio loptu i mirno poslao loptu pokraj nemoćnog Lovre Kalinića za svoj prvi seniorski pogodak protiv Hajduka.

Brzo Dinamovo vodstvo nije donijelo nikakve promjene na terenu. Hajdukovi igrači su i dalje imali više loptu u svojim nogama, ali je Dinamo kompaktnom i čvrstom obranom otklanjao sve prijetnje te u brzim kontranapadima razotkrivao slabosti splitske obrane.

Fernandes zabija iz nove kontre

Iz jednog takvog protuudara u 24. minuti proradila je Dinamova čileanska veza. Angelo Henriquez gurnuoje u priliku Juniora Fernandesa, koji je bez poteškoća prošao pokraj daleko istrčalog Kalinića i gurnuo loptu u nebranjenu mrežu za 2:0, što je bio i rezultat prvog poluvremena, u kojem Splićani nisu ozbiljnije ugrozili Dinamova vrata.

Novi pogodak Fernandesa

Burić ni u nastavku nije pronašao rješenje za ubojite kontranapade domaće momčadi. Već u 50. minuti Fernandes je po drugi put svladao Kalinića. Sjajnu mu je loptu dao Henriquez, kojom je prebacio gostujuću obranu na desnoj strani. Fernandes se sjurio prema neodlučnom Hajdukovom vrataru i preciznim ga udarcem prebacio.

Soudani ponovno strijelac protiv Hajduka

U 67. minuti Dinamo je došao i do četvrtog pogotka. Ponovno je Šovšić bio začetnik akcije u kojoj je sjajnim dodavanjem pronašao Henriqueza. Čileanski napadač je vidio bolje postavljenog El Arabi Soudanija, koji je u 55. minuti zamijenio Brekala, a alžirski reprezentativac je preciznim udarcem i po četvrti put svladao Kalinića. Unatoč tome što je primio čak četiri pogotka, Hajdukov reprezentativni vratar bio je jedan od najzaslužnijih što Splićani na Maksimiru nisu pretrpjeli i teži poraz.

Bijeli su jedinu pravu priliku imali u 76. minuti kada je Nikola Vlašić pucao sa sedam metara, ali je Dinamov vratar Antonio Ježina zaustavio njegov udarac.

Dinamo u 19. finalu

Dinamo je tako po 19. put izborio nastup u finalu Hrvatskog kupa, gdje ga 11. svibnja u Osijeku čeka Slaven Belupo. Bit će to repriza finala iz 2007. kada je Dinamo s ukupnih 2:1 u dvije utakmice bio bolji od Koprivničana, kojima je to bio jedini dosadašnji nastup u završnici Hrvatskog kupa.

DINAMO - HAJDUK 4:0 (2:0)
Zagreb, Stadion Maksimir, gledatelja 10.240, sudac Ivan Bebek (Rijeka).

DINAMO: Ježina, Matel, Sigali, Taravel, Musa, Antolić (od 69. Ćorić), Šovšić (od 77. Rog), Machado, Brekalo (od 55. Soudani), Fernandes, Henriquez.
HAJDUK: Kalinić, Velazquez, Nižić (od 40. Bilij), Šimić, Milić (od 61. Vojković), Jefferson, Kalik, Maloku (od 46. Pejić), Vlašić, Tudor, Sušić.