Slaven iznenadio Rijeku s 3:0 za drugi finale Kupa u povijesti

Slaven Belupo izborio je svoj drugi plasman u finale Hrvatskog kupa u povijesti, iznenađujuće uvjerljivom pobjedom 3:0 u uzvratu protiv Rijeke Koprivničani su reprizirali rezultat iz 2007. godine i u završnici će igrati s boljim iz dvoboja Dinama i Hajduka, koji uzvrat igraju u srijedu.

Riječani su doputovali u sjevernu Hrvatsku s kapitalom od 2:1 iz prve utakmice, a trener Matjaž Kek ostavio je na klupi najjače snage, poput Marina Tomasova. No taj pristup obio mu se o glavu, nakon što je subotnji remi na istom stadionu vjerojatno izbacio njegovu momčad iz utrke za naslov u prvenstvu, sada je ostao i bez finala Kupa.

Prvih pola sata utakmice nije dalo naslutiti u kojem će se smjeru sve razvijati. Nije bilo izrazitih prilika, samo je Rijeka u 20. minuti zaprijetila nakon slobodnog udarca Brezovca i neopreznog izlaska domaćeg vratara Rozmana s gol-crte, no neukroćena lopta je odskočila previsoko i odletjela preko gola.

U 38. minuti bilježimo vrlo dobru priliku Slavena, ali Vargić brani udarac iz blizine. No u 44. minuti domaćin je poveo - Makedonac Muzafer Ejupi je zabio za vodstvo 1:0, ukupnih 2:2, što je već bio rezultat koji je Koprivničane zbog gola u gostima vodio u finale. U doslovno zadnjim sekundama prvog poluvremena Mitrović je nakon kornera Brezovca udarcem glavom zatresao gredu domaćeg gola, ali na odmor se otišlo s vodstvom Slavena 1:0.

Slaven je u 55. minuti lijepim golom Filipa Ozobića iz slobodnog udarca, gotovo s pozicije  skraćenog kornera, poveo s 2:0. Mogao je Matias Delić povisiti prednost, nakon polukontre zaprijetio je Vargiću u 57. minuti, ali bio je dosta sa strane i snažno je pucao pored gola.

Malo se trgnula Rijeka, odlična akcija gostiju u 65. minuti, Tomasov je ubacio nakon kornera i duplog pasa. Mitrović je atraktivno s osam metara zaprijetio škaricama, no pucao je u Rozmana.

Ako je još bilo upitnika, oni su prekriženi u 72. minuti. Za 3:0 zabio je svježi Nikola Pokrivač nakon ubačaja Ozobića i proslijeđene lopte Delića.

Nemamo se koga bojati, ovo je naš stadion, mislim da smo zasluženo slavili danas, rekao je Nikola Pokrivač.

Naporno smo radili za ovo, večeras slavimo. Rijeka je jaka, ali dosta su igrali ove sezone, sigurno su umorni. Finale je jedna utakmica, sve se može, vjerujem da će tamo biti Dinamo, kaže Matias Delić.

Slaven Belupo je i ovom pobjedom potvrdio da zna igrati protiv Rijeke. Ovo je bio već šesti ovosezonski dvoboj ovih dviju momčadi. Sva četiri prvenstvena ogleda završila su bez pobjednika, a Rijeka je slavila samo u prvom polufinalnom ogledu s 2:1. Također, to je bio drugi dvoboj ovih dviju momčadi u Koprivnici u samo tri dana, u subotu su u prvenstvu isti sastavi odigrali bez pogodaka.