ABA: Zvezda u drami povela 1-0 protiv Cedevite

Hrvatski prvak Cedevita otvorio je završnicu ABA lige porazom u prvom polufinalnom susretu protiv Crvene zvezde u Beogradu 97:88 (22:14, 15:29, 19:13, 26:26; 15:6).

Tako Zvezda ima prvu pobjedu u seriji koja se igra na dvije pobjede i seli se u Zagreb, gdje se igra 22. ožujka. Moguća treća utakmica odigrat će se 28. ožujka u Beogradu.

Zvezda je bolje počela i nakon prve četvrtine vodila je s 22:14, ali u drugoj četvrtini došao je preokret i Gordić je tricom točno na polovici te dionice doveo Zagrepčane u vodstvo 25:26. Nakon toga nekoliko poena prednosti uglavnom je imala Cedevita, koja je na odmor otišla s vodstvom 37:43.

Treća dionica ponovo je donijela bolju igru domaćina. Zvezda je treću dionicu igre dobila 19-13 za 56:56 uoči posljednjih deset minuta. Na otvaranju zadnje četvrtine domaćin je napravio mini-seriju 5-0 za vodstvo 61:56. Cedevita se vratila tricama Pullena i Whitea okrenuvši rezultat u vodstvo 67:71. Uzvratio je domaćin novom serijom 5-0 za vodstvo 72:71. Uslijedilo je period igre u kojem su se momčadi izmjenjivale u vodstvu, a u posljednju minutu ušlo se rezultatom 78:78. Cedevita je u zadnjih 60 sekundi vodila 78:80 i 80:82, a deset sekundi prije kraja susreta imala je i napad za pobjedu pri rezultatu 82:82, no Pullen je promašio tricu.

U dodatnom vremenu domaćin je bio puno bolji, odmah je poveo s 89:82, a 86 sekundi prije kraja i 92:86. Onda je Pullen poklonio loptu Zvezdi, Miller je iznudio dva slobodna bacanja i pogodio za 94:86 minutu i 12 sekundi do kraja, čime je definitivno bilo riješeno pitanje pobjednika. U produžetku je Cedevitu uništio Quincy Miller, postigavši osam od 15 koševa, pri čemu dvije trice.

Najbolji kod Cedevite je s 24 koša i pet asistencija bio Pullen, a 20 poena, sedam skokova i tri dodavanja ostvario je Miro Bilan. Pobjednike je s 24 poena i osam skokova predvodio u završnici sjajni Miller.

Ove dvije momčadi su prošle sezone igrale u finalu ABA lige, a usred Zagreba trofej je uzela Zvezda. Cedevita i Zvezda su ove sezone četiri puta odmjerile snage. Zagrepčani su slavili u prve dvije utakmice u ABA ligi, dok je beogradski sastav bio bolji pred svojim navijačima u Euroligi, a večeras i u doigravanju regionalne lige.

Drugi polufinalni par su Budućnost i Mega Leks, koji je jučer iznenadio u Podgorici.