Liverpool bolji od ManU-a, Lovren vrlo dobar, Jedvaju crveni karton

U velikom engleskom okršaju posrnulih velikana u prvom susretu osmine finala Europske lige Liverpool je pobijedio Manchester United s 2:0.

Bio je to 195. međusobni susret Redsa i Crvenih vragova, ali tek prvi u europskim natjecanjima.

Prvi gol na utakmici zabio je Daniel Sturridge s bijele točke u 20. minuti nakon što je kazneni udarac skrivio Memphis Depay povlačenjem Clynea na rubu šesnaesterca. Zasluženu pobjedu je uvjerljivijom učinio Firminho u 74. minuti udarcem iz blizine.

Prije prvog gola nije bila preopasna, ali nakon vodstva raspištoljila se Kloppova momčad, a goste je spašavo samo sjajni vratar De Gea. Već u 24. minuti obranio je fantastično udarac Coutinha s dva metra, a sedam minuta kasnije skinuo je i topovski udarac Sturridgea. Tri minute prije poluvremena obranio je i udarac Lallane sa šest metara.

U nastavku je Van Gaal promijenio taktiku i zaigrao s trojicom u obrani,  pa se Manchester United ipak probudio. U 50. minuti Schneiderlin je uputio prvi udarac u okvir gola Redsa, no gosti, iako su zaustavili Liverpoolovu tečnost,  nisu uspjeli zatresti mrežu domaćina. Naprotiv, još jedan gol dodao je Liverpool, Carrick je bio komotan i u svom petercu neoprezno dodao loptu do Lallane, koji je prihvatio pokon i proslijedio ga do Firminha, a ovaj iz blizine povisuje na 2:0.

Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren odigrao je vrlo dobro svih 90 minuta u obrani Liverpoola i zaradio je žuti karton u 42. minuti.

Pobjedu 2:0 upisao je i Villarreal protiv Bayer Leverkusen. Domaćin je poveo već u četvrtoj minuti golom Cedrica Bakambua, a isti je igrač zabio i u 56. minuti. Tin Jedvaj je u samoj završnici utakmici isključen zbog dva žuta kartona. Dario Krešić je bio na gostujućoj klupi za pričuve.

Athletic Bilbao je pobijedio Valenciju 1:0 golom Raula Garciije u 20. minuti. Bio je to njihov 175. međusobni susret, a prvi u Europi. Athletic i Valencija su ove sezone dva puta igrali u prvenstvu i u obje utakmice slavila je momčad iz Bilbaoa (3:0, 3:1).

U sudaru dviju neporaženih momčadi u Europskoj ligi, Sparta Prag i Lazio su odigrali 1:1. Češki sastav je poveo u 13. minuti golom Martina Frydeka, a izjednačio je Marco Parolo u 38. minuti.

Sparta je ove sezone u EL-u u 11 susreta upisala šest pobjeda i pet neodlučena ishoda, dok je Lazio ostvario pet pobjeda i četiri remija.

Rezultati:

Borussia Dortmund - Tottenham  3-0 (Pierre-Emerick Aubameyang 30, Marco Reus 61,709
Basel - Sevilla                           0-0
Šahtar Donjeck - Anderlecht   3-1 (Taison 21, Oleksandr Kučer 24, Eduardo 79/Frank Acheampong 68)
Fenerbahče - Braga                        1-0 (Mehmet Topal 82)
Villarreal - Bayer Leverkusen 2-0 (Cedric Bakambu 5, 56): CK: Tin Jedvaj (Bay, 90+4)
Athletic Bilbao - Valencia 1-0 (Raul Garcia 20)
Sparta Praga - Lazio 1-1 (Martin Frydek 13/Marco Parolo 38)
Liverpool - Manchester United 2-0 (Daniel Sturridge 20pen,Roberto Firmino 73)