DC: Čilić donio bod Hrvatskoj, Ćorić nije uspio iznenaditi Goffina

Nakon prvog dana Davis Cup dvoboja 1. kola Svjetske skupine u Liegeu između Hrvatske i Belgije rezultat je 1-1.

Hrvatska je povela nakon što je naš najbolji tenisač i 12. igrač svijeta Marin Čilić svladao 122. s ATP ljestvice Kimmera Coppejansa 7:5, 6:3, 7:5. U drugom susretu prvi belgijski reket David Goffin, 16. na ATP ljestvici, pobijedio je 19-godišnjeg Bornu Ćorića, 47. tenisač svijeta, nakon velike borbe 6:3, 6:2, 2:6, 3:6, 6:3.

Čilić iskoristio prvu meč loptu za vodstvo Hrvatske

Iako je na kraju slavio u tri seta, Čilić se u prvom nastupu za reprezentaciju nakon 18 mjeseci namučio za pobjedu protiv 22-godišnjaka kojemu je to bio prvi nastup u tzv. 'živom' pojedinačnom meču za reprezentaciju.

Belgijac se pokazao vrlo žilavim suparnikom i u svakom od tri seta prvi stvarao break prednosti. U prvom setu Coppejans je poveo 5:2, ali mu Čilić nije dopustio da dođe do set-lopte. Nizom od pet gemova najbolji hrvatski tenisač osvojio je prvi set.

Coppejans je na početku drugog seta imao 2:0, ali je od sljedećih osam gemova osvojio samo jedan, što je Čiliću donijelo vodstvo od 2-0 u setovima i prednost na početku trećeg. Izborio je naš najbolji tenisač i tri break-lopte za 2:0 u trećem setu, ali ih nije materijalizirao. Uslijedio je novi preokret u kojem je belgijski tenisač stigao do vodstva 4:2. Ipak, Čilić je u osmom gemu vratio break zaostatka.

Kad je Coppejans servirao za tie-break trećeg seta Čilić je još jednim breakom, nakon dva sata i 22 minute igre stigao do svoje 18. pobjede u pojedinačnim dvobojima u Davis Cupu te donio početnu prednost Hrvatskoj u Liegeu.

Ćorić se uspio vratiti u meč, ali ne i osvojiti odlučujući set

Susret prošlogodišnjeg belgijskog junaka Goffina, koji je bio najzaslužniji za plasman u finale, i Ćorića donio je veliku dramu, ali je i u trećem međusobnom ogledu uspješniji bio šest godina stariji Belgijac.

Ćorić je prvi stigao do dvije "break-lopte" u meču, ali ih nije iskoristio, da bi potom Goffin "breakom" za 4:2 preuzeo kontrolu u dvoboju. Taj oduzeti servis bio mu je dovoljan za osvajanje prvog seta. U drugom je dvaput osvajao gemove na Ćorićev početni udarac za 2:1 i 4:1 te se činilo kako će se vrlo lako obračunati s našim drugim igračem.

Kada je Goffin oduzeo servis Ćoriću i u prvoj igri trećeg seta, izgledalo je kako je samo pitanje vremena kada će ukupni rezultat biti izjednačen na 1-1. No, Ćorić je odmah u sljedećoj igri stigao do prvih "break-lopti" nakon više od sat i pol igre te je uspio drugu i iskoristiti za izjednačavanje na 1:1. Do kraja trećeg seta Ćorić je još dva puta oduzimao servis Goffinu, a oba je puta Belgijanac na "break-loptu" napravio dvostruku servis pogrešku.

I u četvrtom setu prvi je do "breaka" stigao Goffin povevši 2:1, no ponovio se scenarij iz trećeg seta. Ćorić je serijom od pet gemova zaredom zaostatak od 1:3 pretvorio u osvojeni set 6:3.

Nažalost, Ćorić nije uspio kompletirati preokret, ključni gem meča bio je šesti u petom setu u kojemu je naš mladi igrač napravio tri velike pogreške i ponudio Goffinu priliku za "break" koju je ovaj i iskoristio. Kada je Goffin servirao za meč, Ćorić je stigao do 0-30, ali ne i dalje, Belgijac je osvojio četiri poena zaredom i ipak ostvario pobjedu.

U subotu je od 15 sati na programu dvoboj parova u kojemu su za Belgiju prijavljeni Ruben Bemelmans i Arthur De Greef, a za Hrvatsku Ivan Dodig i Franko Škugor. Prijenos je na našem Drugom programu.

Nedjelja donosi ostala dva pojedinačna susreta. Od 14 sati na teren će Goffin i Čilić, a nakon njih Coppejans i Ćorić.