Kvalifikacije za EP: Košarkašice ostvarile cilj protiv Nizozemki

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija pobijedila je u Osijeku Nizozemsku sa 71:57 u dvoboju četvrtoga kola skupine B kvalifikacija za Europsko prvenstvo, koje će se sljedeće godine održati u Češkoj. Hrvatske košarkašice tako su ostvarile cilj, jer su trebale pobijediti s najmanje deset koševa prednosti kako bi ostale u igri za drugo mjesto u skupini.

Hrvatska je izvrsno otvorila i već nakon prve četvrtine pobjegle su na deset koševa prednosti. Do odmora su tu prednost povećale na 19 koševa. U nastavku susreta mirno su održavale prednost za konačnih +14.

Hrvatske košarkašice predvodile su Shavonte Zellous s 20 koševa i pet skokova te Marija Režan sa 16 koševa i deset skokova. Najbolja u redovima Nizozemki bila je Loyce Bettonvil s 14 koševa i deset skokova.

Hrvatska je tako ostala u igri za plasman na Eurobasket jer su pobijedile Nizozemke s 14 koševa razlike i u međusobnom će skoru biti bolje od njih s obzirom na poraz iz prve utakmice od devet koševa razlike.

Sjajno smo otvorili utakmicu, posebno prvo poluvrijeme u kojem smo imali 18 razlike. No, teško je zadržati takav ritam drugo poluvrijeme protiv protivnika koji je dobar, a Nizozemska je sigurno dobra i to je pokazala u prvoj utakmici u kojoj su nas dobile, rekao je izbornik Braslav Turić i dodao: Na kraju je ispalo dobro, pobijedili smo s razlikom koja nam je bila dovoljna i sada se možemo spremati za 11. mjesec i taj treći kvalifikacijski ciklus.

U drugoj utakmici u skupini Francuska je slavila kod Estonije 76:47. Na ljestvici vode Francuskinje s četiri pobjede, Hrvatska i Nizozemska imaju omjer 2-2, a Estonija 0-4. U sljedećem kolu Hrvatska u studenom dočekuje Estoniju.

Iz ukupno devet skupina plasman na EP izborit će pobjednice skupina te šest najboljih drugoplasiranih reprezentacija.