Kvalifikacije za EuroBasket: Francuskinje prejake za Hrvatsku

Hrvatske košarkašice izgubile su 70:79 (12:28, 17:20, 21:17, 20:14) od Francuske u dvoboju 3. kola skupine B kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2017. odigranom u SD Vijuš u Slavonskom Brodu.

Koliko je razlika u kvaliteti na strani Francuskinja najbolje svjedoči podatak da su izabranice Braslava Turića vodile tek na početku utakmice (5:2), nakon čega je uslijedila serija gošći 11:0. Francuskinje su do kraja prve četvrtine izgradile prednost od 16 koševa (28:12), a do najvećeg vodstva +24 (57:33) stigle su u 24. minuti.

U završnih deset minuta gostujuća ekipa ušla je s 15 koševa prednosti (65:50), ali je hrvatska reprezentacija u završnici utakmice uspjela smanjiti zaostatak do konačnih 70:79.

Žao mi je, jer mislim da smo, bez obzira na snagu Francuske, ušli u utakmicu misleći da će nam doći nešto lako, ali protiv ovakve ekipe nema ništa lako. Otvorili smo s tri promašena zicera i oni su to kapitalizirali s prevelikom razlikom. Mislim da jednostavno nije bilo onoliko vjere koliko sam ja mislio da će biti, koliko sam očekivao. Jednostavno, mislim da je bilo više vjere, mogli smo pobijediti ovu utakmicu, rekao je izbornik Turić.

Razigravačica Iva Ciglar je s 25 koševa, šest asistencija te pet osvojenih, ali i pet izgubljenih lopti, bila prvo ime hrvatske reprezentacije. Centar Marija Režan je uz 13 koševa imala i 11 skokova, a Jelena Ivezić je dvoboj završila s 11 poena.

Krilna igračica francuske reprezentacije Valeriane Ayayi bila je najbolji strijelac gošći s 15 koševa, dok su Endene Miyem i Gaelle Skrela ubacile po 14 poena.

Jako mi je drago da smo završile u nekakvom pozitivnom naboju, da je puno cura imalo priliku igrati. Međutim, protiv ovakve Francuske male pogreške se skupo plaćaju, što možda protiv nekih ekipa ne bi tako skupo platile kao danas, rekla je Ciglar i dodala: To me malo čini tužnom, jer mislim da smo imali dobru priliku pred ovakvo prekrasnom publikom. Ne znam jesam li ikada igrala pred ovoliko publike u Hrvatskoj.

Gošće su nadigrale Hrvatsku u svim segmentima, uhvativši 12 skokova više (47-35), podijelivši šest asistencija više (20-14) uz bolju realizaciju iz igre (47, 1 % Francuska, 39,7 % Hrvatska).

Unatoč porazu, hrvatske su košarkašice u završnici dvoboja s favoriziranim Francuskinjama ostavile dobar dojam uoči dvoboja s Nizozemskom u srijedu 24. veljače u Osijeku. Osim pobjede, u toj će utakmici Turićeve igračice pokušati uloviti i minus od devet koševa s gostovanja u Nizozemskoj kako bi imale prednost u mogućem krugu.

U drugoj subotnjoj utakmici u skupini B Nizozemska je slavila u Estoniji 66:63. Nakon tri kola Francuska vodi s učinkom 3-0, Nizozemska je druga s 2-1, Hrvatska treća s 1-2, a Estonija posljednje s 0-3. Na završni turnir EuroBasketa 2017. u Češkoj plasirat će se devet prvoplasiranih i šest najboljih drugoplasiranih reprezentacija iz kvalifikacija.