NHL: Blackhawksi slavili kod Rangersa

U derbiju večeri u NHL-u aktualni prvaci Chicago Blackhawksi slavili su u Madison Square Gardenu kod New York Rangerse s 5:3, a junak je bio 24-godišnji rookie iz Rusije Artemi Panarin koji je postigao tri pogotka.

Blackhawksi poveli su u prvoj trećini preko Andrewa Desjardinsa (4), a Panarin je svojim prvim pogotkom na utakmici povisio na 2:0 sredinom drugog dijela (31). No, Rangersi su uspjeli preokrenuti rezultat s tri uzastopna pogotka. Prvo je Kevin Hayes u 34. minuti smanjio na 2:1, a zatim su Derick Brassard (41) i Dan Boyle (43) početkom trećeg dijela dva puta iskoristili igrača više na ledu za preokret i vodstvo od 3:-2.

Do kraja utakmice ostalo je dovoljno vremena za još jedan preokret. Andrew Shaw je u 50. minuti izjednačio na 3:3, a zatim je u samoj završnici zablistao Panarin. Prvo se točno tri minute prije kraja našao na pravom mjestu da pospremi pločicu u mrežu za vodstvo svoje momčadi od 4:3 u situaciji s igračem više, da bi 1:11 minuta prije kraja pogodio praznu mrežu za svoj prvi hat-trick u NHL-u.

Panarin je s učinkom od 22 pogotka i 35 asistencija najučinkovitiji rookie ove sezone u čitavoj ligi, a Chicago se ovom pobjedom vratio na vrh Zapadne konferencije. Rangersi su na trećem mjestu Istoka.

Porazi Canadiensa i Flamesa

Sve je izglednije kako bi ovogodišnje doigravanje u NHL-u moglo proteći bez ijedne momčadi iz Kanade pogotovo nakon što su Montreal Canadiensi izgubili kod Colorado Avalanchea s 3:2, a Calgary Flamesi od Minnesota Wilda s 5:3.

Canadiensi su u Denveru dva puta vodili (1:0, 2:1) pogocima Andreja Markova (8) i Larsa Ellera (27), no u međuvremenu su dopustili pogodak Eriku Johnsonu (24) u situaciji kada su imali igrača više na ledu. U drugoj polovici utakmice zablistao je 38-godišnji veteran Jarome Iginla koji je krajem druge trećine izjednačio na 2:2 (37) s igračem više na ledu da bi dvije minute prije kraja realizirao protunapad za pobjedu svoje momčadi.

Colorado je ovom pobjedom zasjeo na sedmo mjesto Zapada sa 64 boda iz 60 utakmica, dva manje uz tri utakmice manje imaju osmi Nashville Predatorsi, a četiri manje uz također tri utakmice manje deveti Minnesota Wild, koji se s Avalancheima bore za plasman u doigravanje. Montreal je s 58 bodova iz 58 susreta tek 12. na Istoku, s osam bodova manje i tri utakmice više od Pittsburgh Penguinsa, koji trenutačno drže osmo mjesto, posljednje koje vodi u doigravanje.

Minnesota je pod vodstvom novog trenera Johna Torchettija ostvarila i drugu uzastopnu pobjedu svladavši u gostima Calgary s 5:3. Minnesota je izvrsno otvorila utakmicu te povela 3:0 pogocima Erika Haule (11), Jasona Zuckera (20) i Mikke Koivua (24).

No, nakon toga su se probudili domaćini te pogocima Deryka Engellarda (32) i Davida Jonesa (37) stigli na samo pogodak zaostatka. Minnesota je povećala prednost 4:2 zahvaljujući pogotku Jasona Pominvillea u 39. minuti. Flamesi su se četiri minute prije kraja ponovno vratili na samo pogodak zaostatka zahvaljujući Mikaelu Backlundu, no preokret je spriječio Charlie Coyle pogodivši prazna vrata 43 sekunde prije kraja za konačnih 5:3.

S 53 boda iz 56 susreta Flamesi dijele 12. mjesto na Zapadu s Winnipeg Jetsima te ih trenutačno devet bodova dijeli od posljednjeg mjesta koje vodi u doigravanje. Od sedam kanadskih momčadi u NHL-u tri igraju na Istoku, a četiri na Zapadu. Trenutačno na Istoku Montreal i Ottawa dijele 12. mjesto, a Toronto je posljednji 16. Na Zapadu kanadski sastavi zauzimaju posljednja četiri mjesta, Vancouver je 11., slijede Calgary i Winnipeg, a Edmonton je na dnu.

5. Nashville          26 21 10  151 152 62
6. Minnesota       25 22 10  145 145 60