EP: Njemačka do finala nakon drame s Norvežanima

Rukometna reprezentacija Njemačke izborila je plasman u finale Europskog prvenstva u Poljskoj nakon što je u prvom polufinalu nakon produžetaka pobijedila Norvešku 34:33 (27:27, 14:13). Odlučujući pogodak postigao je Kai Hafner pet sekundi prije kraja produžetka.

Izjednačen dvoboj od prve minute

Prvi pogodak na utakmici postigli su Nijemci, strijelac na isteku prve minute bio je Tobias Reichmann. Norvežani su uskoro uzvratili i prvih pet minuta utakmice igralo se gol za gol. Serijom 4:0 Njemačka se uspjela odvojiti na 9:5 u 16. minuti. Po dva su gola u toj seriji postigli Reichmann i Rune Dahmke.

Ubrzo su se Norvežani ponovno približili na dva gola zaostatka (7:9), a Nijemci su održavali tu prednost osam minuta. U 25. minuti norveški su rukometaši pogotkom Espena Liea Hansena došli do minimalnog zaostatka, 10:11, a u 26. minuti i izjednačili na 12:12. U sljedećoj minuti Norvežani su i poveli 13:12, no na poluvrijeme se ipak otišlo s minimalnom prednošću Nijemaca od 14:13.

Na otvaranju drugog dijela Norvežani su najprije izjednačili pa poveli 15:14. Do 33. minute vodila se izjednačena borba (16:16), da bi u 39. minuti Norvežani povećali prednost na dva pogotka razlike (19:17). No, Nijemci se vraćaju serijom od 3:0. U 44. minuti Reichmann postiže pogodak za 20:19. Nisu se uspjeli njemački rukometaši odvojiti. Norvežani izjednačuju na 20:20 u 45. minuti, a u 49. minuti ponovno vode 22:21. Dvije minute poslije Kristian Bjornsen je precizan iz sedmerca i Norveška odlazi na dva pogotka prednosti (24:22).

Drama i u produžetku

U posljednjih pet minuta susreta ušlo se s izjednačenih, 26:26. Devetnaest sekundi prije kraja susreta Dahmke postiže pogodak za 27:27 i odvodi susret u produžetak. I u nastavku susreta velika drama. Poveli su Norvežani 29:28 pa Nijemci preokrenuli na 30:29. Nakon osam minuta igre u produžetku ponovno smo na početku, 32:32, a s 33:33 se ušlo u posljednjih 51 sekundu dvoboja. Hafner postiže pogodak pet sekundi prije kraja produžetka i odvodi Nijemce do finala!

Njemačku reprezentaciju su do pobjede predvodili s deset golova te Hafner i Julius Kuhn s po pet golova, dok je Andreas Wolff sakupio deset obrana. Kod Norvežana najučinkovitiji su bili Bjornesen s osam golova te Magnus Jondal i Byarte Myrhol s po pet golova. Sjajnu predstavu pružio je vratar Ole Erevik skupivši 16 obrana, no to ipak nije bilo dovoljno za pobjedu.

Njemačka u finalu nakon 2004.

Njemačka je posljednji put bila u finalu europskog prvenstva 2004. u Sloveniji kada je osvojila jedino zlato pobijedivši Sloveniju (30:25). U finalu su bili i 2002. u Švedskoj gdje su izgubili od domaćina (31:33). Norvežanima je već sam ulazak u polufinale bio najveći uspjeh na europskim prvenstvima.

Od 21 sat u drugom polufinalu u Krakovu sastaju se Hrvatska i Španjolska.

Francuska peta, Poljska sedma

Doznali smo i pobjednike u susretima za poredak od petog do osmog mjesta. Francuska je peta nakon pobjede protiv Danske (29:26), dok je Poljska osvojila sedmo mjesto nakon pobjede protiv Švedske (26:24).