Australian Open: Veliki preokret Konjuh, ispao Dodig

Hrvatska tenisačica Ana Konjuh uspješno je odradila prvo kolo Australian Opena, s 0:6, 6:4 i 6:3 svladala je Poljakinju Urszulu Radwansku.

Konjuh je gubila 0:6 i 0:3, pa je izgledalo da će treću godinu zaredom ispasti u prvome kolu u Melbourneu. No uspjela je prvi put zadržati servis i izjednačiti na 3:3 te krenuti prema velikom preokretu. Ključnim se pokazao deveti gem drugog seta, u kojemu je hrvatska tenisačica spasila dvije break-lopte (15:40), a potom je u sljedećem gemu iskoristila svoju treću priliku za osvajanje seta.

Dubrovčanka je u odlučujućem setu povela 5:1, ali je dopustila mlađoj sestri Agnieszke Radwanske da vrati jedan break zaostatka kad je prvi put servirala za pobjedu. No, pri vodstvu 5:3 nije ponovila pogrešku i nakon 113 minuta borbe izborila mjesto u drugome kolu Australian Opena.

U drugom kolu Konjuh čeka okršaj s vršnjakinjom i debitanticom na Australian Openu  Darijom Kasatnikom, koja je sa 6:3, 6:3 iznenadila 27. nositeljicu Annu Schmiedlovu. Bit će to drugi seniorski dvoboj Konjuh i Kasatkine, a Ruskinja je slavila u prvom na prošlogodišnjem US Openu, gdje je svladala Dubrovčanku sa 6:4, 6:4.

Ivan Dodig je sa 6:4, 6:7 (4), 6:4 i 7:5 izgubio od 19-godišnjeg Francuza Quentina Halysa.

Bio je to dvoboj prepun preokreta, u kojem je neiskusni Francuz, debitant na prvom Grand Slam turniru sezone, pokazao iznimnu mentalnu snagu te je u ključnim trenucima dvoboja bio bolji. Dodig je u prvom setu dvaput gubio servis, a isto se ponovilo i u trećem, nakon što je osvojio drugi set u tie-breaku.

Najveću priliku za mogući preokret 31-godišnji hrvatski Davis Cup reprezentativac propustio je u četvrtom setu, u kojem je vodio 2:5 s dva breaka prednosti.No do set-lopte nije stigao, a Halys je nizom od pet gemova izborio svoju prvu pobjedu u karijeri nakon tri sata i 21 minute borbe.

Za nagradu će u srijedu u drugom kolu imati priliku odmjeriti snage s braniteljem naslova i najboljim tenisačem svijeta Novakom Đokovićem.

Hrvatski muški tenis je tako nakon prvog dana Australian Opena ostao na jednom predstavniku, Marinu Čiliću.