Euroliga: Nevjerojatna pobjeda Cedevite u Istanbulu

U susretu drugoga kola skupine E Top 16 Eurolige košarkaši Cedevite su u Istanbulu pobijedili Darussafaku 79:72 (19:26, 21:13, 18:19, 21:14) ostvarivši prvu pobjedu u drugom krugu natjecanja.

Iako je nastupila bez viroznih Nemanje Gordića i Karla Žganeca, Cedevita je odigrala sjajnu utakmicu,posebno samu završnicu utakmice ostvarivši veliku pobjedu. Bila je to četvrta gostujuća pobjeda od pet pobjeda ove sezone u Euroligi, pri čemu druga u Istanbulu nakon slavlja protiv Efesa u prvom krugu natjecanja.

Cedevita je na putu do pobjede pogodila 12 trica te imala šut 13/15 s linije slobodnih bacanja, što je anuliralo čak 13 izgubljenih lopti.

Osim što je ostvarila premijernu pobjedu u TOP 16, Cedevita je nastavila pobjednički niz u 'paklenom tjednu'. Krenulo je pobjedom u Beogradu protiv Crvene zvezde u derbiju ABA lige, nastavilo se slavljem u Istanbulu, a sada slijedi zagrebački sudar protiv lidera ABA lige Budućnosti u borbi za 'jedinicu' na kraju regularnog dijela regionalne lige.

Cedevita je dobro ušla u susret, međutim nakon vodstva 9:6 igrači hrvatskog prvaka su napravili nekoliko vezanih pogrešaka što je turski sastav iskoristio i serijom 10:0 stigao do vodstva 16:9. Sedam razlike bilo je i na kraju prve četvrtine (26:19). Sredinom druge četvrtine Cedevita je preokrenula rezultat u svoju korist tricom Frana Pilepića za 33:31, a na odmor se otišlo s prednošću zagrebačke momčadi 40:39.

Treću su četvrtinu bolje otvorili domaći košarkaši. Preokrenuli su rezultat u svoju korist i ponovno poveli sa sedam razlike, 50:43. No, tricom Henryja Walkera i dvjema Jacoba Pullena ušlo se u odlučujuću četvrtinu s izjednačenih 58:58.

Posljednjih deset minuta proteklo je u izjednačenoj igri pa je tako minutu i 18 sekundi do kraja susreta na semaforu bilo 72:72. Dvadesetosam sekundi prije zvuka sirene Walker je zabio tricu za 75:72. Do kraja utakmice još su James White i Pullen realizirali slobodna bacanja i tako odveli Cedevitu do prve pobjede, a Darussafaku do drugog poraza u Topu 16.

Cedevitu su do trijumfa predvodili Pullen s 25 koševa, Walker s 13 koševa i Miro Bilan s 11 koševa i devet skokova. Kod domaćina najučinkovitiji su bili Semih Erden s 13 koševa i šest skokova, Scottie Wilbekin s 12 koševa te Manuchar Markoišvili s 11 koševa.