U nevjerojatnoj završnici Cedevita izborila Top 16 Eurolige

Košarkaši Cedevite osigurali su drugi krug Eurolige, iako su u pretposljednjem, devetom kolu skupine B izgubili u Draženovom domu od EA7 Milana s 85:82 (25:18, 20:13, 21:26, 19:25). Naime, za plasman u drugi krug natjecanja dovoljan im je bio i poraz do devet koševa razlike.

Loše otvaranje Cedevite

Nakon prve četvrtine Cedevita je gubila 25:18. Hrvatski prvak vrlo je dobro otvorio susret te je poveo sa 6:2. No, tada slijedi serija gostiju, koju je tricom pokrenuo Krunoslav Simon, od 10:0 kojom su poveli 12:6. U nastavku Milan je u nekoliko navrata stigao i do devet koševa prednosti, ali je Jacob Pullen iz slobodnih bacanja na kraju prve četvrtine smanjio zaostatak na sedam koševa.

Ni u drugoj četvrtini Cedevita nije uspjela pronaći dobitnu igru. U 15. minuti Milan je uspio doći do za njih potrebne dvoznamenskaste prednosti (34:23). Do kraja druge četvrtine talijanska momčad održavala je prednost, a na odmor je otišla s prednošću 45:31.

Pokušaj povratka u trećoj četvrtini

U trećoj četvrtini Cedevita je napokon uspjela zaigrati malo bolje. Nakon što su igrači Veljka Mršića u dva navrata uspjeli stići na samo pet koševa zaostatka, tri minute prije kraja Milan je ponovno pobjegao na dvoznamenkastu prednost, a nakon treće dionice zaostatak Cedevite iznosio je devet koševa 66:57.

U posljednjoj četvrtini Cedevita se grčevito borila kako bi ostala unutar dovoljnog zaostatka. Četiri i pol minute prije kraja EA7 Milan imao je 12 koševa prednosti, a 1:23 do kraja dovoljnih 81:72.

Pilepić odveo Cedevitu u drugi krug

No, tada se ukazao Fran Pilepić. Nakon tri neuspješna pokušaja za tri poena, Pilepić je pogodio tricu za 81:75, a zatim još jednu tricu 28 sekundi prije kraja za 82:78. Seriju je zaključio s dva slobodna bacanja. Zanimljivo, Pilepiću su to bili jedini koševi na utakmici.

Do kraja susreta Cedevita je mirno održavala zaostatak te tako izborila drugi krug u kojem ju očekuje novih 14 utakmica u elitnom europkom društvu.

Bilan predvodio Cedevitu

Najbolji u redovima hrvatskog prvaka bili su Miro Bilan s 23 koša (šut 9/12, slobodna bacanja 5/5), četiri skoka i šest asistencija te Marko Arapović sa 16 koševa (trice 3/4) i sedam skokova. Goste je predvodio Robbie Hummel s 21 košem i osam skokova. Krunoslav Simon nije imao svoju večer - trice je gađao 3/11, a dvice 1/4 te je susret završio s 13 koševa i sedam asistencija. Oliver Lafayette dodao je sedam koševa, a Stanko Barać četiri koša.

Drugi krug nakon šest godina

Cedevita je tako u svojem trećem pokušaju uspjela izboriti drugi krug natjecanja. Posljednji hrvatski klub koji je izborio Top 16 Eurolige bila je Cibona u sezoni 2009./2010. U posljednjem kolu, 17. prosinca, Cedevita gostuje kod španjolske Laboral Kutxe koji vodi Velimir Perasović.

Cedevita je ostala na četvrtome mjestu skupine s četiri pobjede i pet poraza.