Nova pljuska Dinamu, Red Bull projurio Maksimirom

Nakon poraza kod škotskog Celtica, a pogotovo nakon teškog poraza kod Red Bulla, Dinamo je večeras želio kakvo-takvo iskupljenje, no dobio je samo još jednu pljusku - Red Bull Salzburg je nakon 4:2 u Austriji u Maksimiru još uvjerljivije deklasirao Modre i pobijedio 5:1.

Austrijanci su u četvrtome kolu skupine D Europske lige uspjeli u Zagrebu izgledati poput Real Madrida ili Barcelone, najviše na krilima trostrukog strijelca Jonatana Soriana, koji je u Europskoj ligi dosad zabio sedam golova. Osim toga, osigurali su momci iz Mozartovog grada europsko proljeće, jer dva kola do kraja imaju 10 bodova.

U drugom susretu iz ove skupine Astra Giurgiu i Celtic su odigrali bez pobjednika, 1:1. Gosti su poveli golom Stefana Johansena u 32. minuti, a izjednačio je William Amorima u 79. minuti.

Nikad jači Dinamo praktički ispao nakon četiri kola

Iako je Zoran Mamić u rujnu najavljivao nikada jači Dinamo, hrvatski prvak je nakon četiri kola praktički zaključio svoju europsku priču, prema svemu sudeći niti ove sezone neće dohvatiti toliko željeno europsko proljeće. Modri su posljednje europske proljetne utakmice odigrali 1970. godine u ožujku kada su se u tadašnjem Kupu kupova susreli sa Schalkeom iz Gelsenkirchena. Njemački sastav je bio bolji u obje utakmice (1:3, 0:1).

Austrijanci bez respekta odmah krenuli po pobjedu

Kao što su i najavili, Austrijanci su od prve minute krenuli po pobjedu koja im je osiguravala plasman u drugi krug. Red Bull je u osmoj minuti imao zicer. Sabitzer je izbio sam ispred Eduarda, no domaći vratar je sjajno reagirao, na odbijenu loptu natrčao je Kampl, a njegov udarac je s gol crte Taravel skrenuo u korner.

Dinamo u prvih pola sata nije nijednom ozbiljnije zaprijetio austrijskim vratima, a u 34. minuti je Brozović dobro pucao, ali je obranio vratar Salzburga. U nastavku akcije bilo je opasno u kaznenom prostoru, ali gosti su izbili loptu ispred Soudanija. Svoju bolju igru gosti su okrunili vodstvom u 39. minuti. Keita je loptom u prostor uposlio Soriana, koji je sjajnim udarcem pod gredu svladao Eduarda.

Dinamo krenuo u nastavak odlučnije, ali primio nove golove

Svjesni kako porazom ostaju bez izgleda za plasman u drugi krug, nogometaši Dinama su odlučnije krenuli u nastavak. No, umjesto izjednačenja stigao je novi gol Salzburga, a strijelac je u 59. minuti bio Kampl. Već minutu kasnije Dinamo se vratio u igru nakon sjajnog prodora Henriqueza. Čileanac se driblingom riješio protivnika i s ruba kaznenog prostora lijepim udarcem zabio gol.

Nažalost, nada je kratko trajala jer je Soriano u 64. minuti zabio svoj drugi pogodak na utakmici. Dinamova obrana je loše postavila zaleđe i španjolski napadač je sjajnim potezom lobao Eduarda. Potop hrvatskog prvaka nastavio se u 74. minuti kada je Bruno zabio četvrti, a sjajni Soriano u 85. minuti zabio je i pet gol za austrijski sastav.

Kapetan potonulog broda: Očitali su nam lekciju

Očitali su nam nogometnu lekciju u svim segmentima igre, zaslužena pobjeda Salzburga, rekao je nakon debakla trener Dinama Zoran Mamić.

Nakon četiri kola na ljestvici vodi RB Salzburg s 10 bodova, Celtic ima osam bodova, Dinamo je ostao na tri boda, a na začelju skupine je Astra s jednim bodom. U idućem kolu, 27. studenog Dinamo gostuje u Rumunjskoj protiv Astre, dok se u Glasgowu sastaju Celtic i RB Salzburg.

DINAMO - RB SALZBURG 1:5
ZAGREB. Stadion Maksimir - 10,000 gledatelja; Sudac: Michael Koukoulakis (Grčka)
Strijelci: 0:1 Soriano (40), 0:2 Kampl (59), 1:2 Henríquez (60), 1:3 Soriano (64), 1:4 Bruno (74), 1:5 Soriano (85)
Žuti kartoni: Pinto, Brozović, Ademi / Ilsanker, Ulmer
Crveni kartoni:
DINAMO: Eduardo - Pinto, Šimunović, Taravel, Ibanez - Brozović, Ademi, Antolić (od 69. Andrijašević) - Soudani, Henriquez, Čop (od 61. Fernándes)
RB SALZBURG: Gulacsi - Ankersen, Ramalho, Hinteregger (od 88. Schemer), Ulmer - Keita (od 76. Laimer), Ilsanker, Leitgeb, Kampl - Sabitzer (od 32. Bruno), Soriano