Čilić donio povratak u Svjetsku skupinu!

Hrvatska je ponovno među 16 najboljih reprezentacija svijeta u Davis Cupu! Osigurao nam je to pobjednik US Opena Marin Čilić pobjedom 6:7 (4), 6:4, 6:2 i 7:5 protiv žilavog Thiema de Bakkera za tri sata igre u odlučujućem, petom meču dvoboja Hrvatske i Nizozemske u Amsterdamu..

Nakon što je najbolji nizozemski tenisač Robin Haase nadoknadio dva seta zaostatka u dvoboju s Matom Delićem i pobijedio ga s  3:6, 4:6, 6:4, 6:1, 6:4, u odlučujućem meču umjesto planiranog Borne Ćorića uskočio je ipak od US Opena još umorni Marin Čilić.

Domaćini su svoje adute potrošili i izborniku Janu Siemerinku nije preostalo ništa drugo nego da posegne za Čilićevim vršnjakom, 25-godišnjim Thiemom de Bakkerom.

De Bakker je trenutačno 145. na ATP ljestvici, ali je prije četiri godine bio 40. tenisač svijeta i sposoban je pobjeđivati i mnogo bolje rangirane tenisače. Dio svog raskošnog repertoara pokazao je u prvom setu, u kojem je prvi stigao do breaka pa tu prednost izgubio kad je kod 5:4 servirao za osvajanje prve dionice meča. No, u tie-breaku je iskoristio Čilićeve pogreške, poveo je sa 6-1 i došao do startne prednosti.

Gubitak prvog seta ipak nije poremetio Čilićevu koncentraciju. Već krajem prvog seta proradio mu je retern pa nije bilo iznenađujuće što je u drugom setu stvorio sedam prilika za break. Jednu je iskoristio, poveo s 3:1 i to je bilo dovoljno za povratak u meč.

Marin je još uvjerljiviji bio u trećem setu te je s dva oduzeta servisa stigao na set od pobjede. Ipak, Nizozemac je još  bio spreman boriti se te je pri vodstvu 2:1 u četvrtom setu izborio tri break-lopte (0-40). S pet uzastopnih poena Čilić je otklonio tu, pokazalo se kasnije, posljednju Nizozemčevu prijetnju. Breakom za 6:5 i s četiri neobranjiva poena kad je servirao za pobjedu Čilić je za dva sata i 59 minuta igre slomio De Bakkerov otpor. Prvi put je bio u poziciji igrati odlučujući meč u Davis Cupu, i odmah je doveo hrvatsku reprezentaciju do trijumfa.

Ždrijeb u četvrtak, Hrvatska nije nositelj

Pobjedom Srbije nad Indijom kompletiran je popis od 16 reprezentacija koje će se sljedeće godine natjecati u Svjetskoj skupini i boriti za naslov pobjednika Davis Cupa. Na ždrijebu, koji će se održati u četvrtak u Dubaiju, osam reprezentacija dobit će status nositelja, a preostalih osam, među kojima će biti i Hrvatska, bit će im dodijeljeno za suparnike u prvom kolu.

Status prvog i drugog nositelja dobit će ovogodišnji finalisti Francuska i Švicarska, a preostalih šest mogućih suparnika Hrvatske bit će Češka, Srbija, Argentina, Italija, Kanada i SAD. Uz Hrvatsku, u skupini nepostavljenih reprezentacija naći će se Kazahstan, Velika Britanija, Njemačka, Japan, Australija, Belgija i Brazil.

Prema pravilima Davis Cupa i prema prethodnim međusobnim dvobojima, Hrvatska ima zajamčeno domaćinstvo dobije li za suparnika Francusku, Italiju i Argentinu, a igrat će u gostima izvuče li Češku, Srbiju ili SAD. Ako Hrvatska za suparnika dobije Švicarsku ili Kanadu, o domaćinstvu će odlučivati ždrijeb, jer se hrvatski tenisači još nisu sastajali sa spomenutim reprezentacijama.

Prvo kolo Svjetske skupine u 104. izdanju Davis Cupa na rasporedu je od 6. do 8. ožujka.