SAD preko Litve lako do finala

Reprezentacija SAD-a očekivano je bez većih teškoća u prvom polufinalu Svjetskog prvenstva u Španjolskoj pobijedila Litvu s 96:68 (21:16, 22:19, 33:14, 20:19).

Litvanci su dobro počeli u prvom polufinalnom ogledu SP-a, koji se igrao u Barceloni, te su uglavnom vodili, zaključno s polaganjem Pociusa za 10:13 točno na sredini prve četvrtine. No Irving je tricom izjednačio, a potom Thompson još jednim dalekometnim projektilom donio Amerikancima vodstvo 16:13. U sljedećih 15-ak minuta do poluvremena uspijevala je Litva donekle zaostaviti značajnije odvajanje suparnika, koji je na odmor krenuo s vodstvom 43:35.

Prvo poluvrijeme proteklo je u obostrano nervoznoj igri protkanoj brojnim promašajima i osobnim pogreškama.

No početkom treće četvrtine Amerikanci su eksplodirali i napravili seriju 10-0, koju je zakucavanjem počeo, a tricom za 53:35 nakon minute i 57 sekundi igre u nastavku okončao Harden.

Litvanski izbornik Kazlauskas pozvao je minutu odmora, ali protivnički niz je s dva slobodna bacanja tek nakratko zaustavio Seibutis (53:37), da bi uslijedio još jedan američki mini-niz 8-0 za prednost  61:37 u 26. minuti susreta.

Pred kraj trećeg dijela razlika je narasla čak na 30 koševa (76:46 u 30. minuti) te je nakon toga pobjeda bila formalnost.

Prvog favorita prvenstva je s 18 koševa i četiri asistencije predvodio Kyle Irving, a po 16 poena postigli su Klay Thompson i James Harden. Kod Litvanaca Mindaugas Kuzminskas i Jonas Valanciunas zabili su po 15 koševa.

SAD i Litva igrali su u polufinalu i na prošlom SP-u u Turskoj prije četiri godine, a tada su Amerikanci bili uspješniji sa 89:74. Potom su oni uzeli zlato, dok su Litvanci stigli do bronce.

Jedan od sudaca polufinalnog susreta na SP između SAD-a i Litve bio je i hrvatski predstavnik Sreten Radović.

Amerikanci će u nedjeljnom finalu u Madridu od 21 sat igrati protiv pobjednika drugog polufinala u kojem se u petak sastaju Srbija i Francuska (od 22 na Drugom programu), dok će Litva već u subotu od 18 sati igrati dvoboj za treće mjesto protiv slabijeg iz drugog polufinala.