Modrić i Kramarić donijeli pobjedu Hrvatskoj

Hrvatska nogometna reprezentacija otvorila je kvalifikacije za Europsko prvenstvo pobjedom 2:0 (0:0) protiv Malte na Maksimiru.

Nakon neuvjerljivog prvog poluvremena već u 17. sekundi drugog dijela Luka Modrić je svojim prvim pogotkom za nacionalnu vrstu nakon tri godine posta probio malteški bunker, a pobjedu je potvrdio odlični Andrej Kramarić svojim prvim golom za Vatrene u svom prvom službenom nastupu, a drugom ukupno.

Pomoglo je isključenje Borga u 31. minuti nakon udaranja Marija Mandžukića., pa je Hrvatska 60-ak minuta imala brojčanu prednost protiv čvrstih i organiziranih Maltežana.

Vatreni su upisali tri boda na startu kvalifikacija, ali se igra izabranika Nike Kovača protiv Malte sigurno neće pamtiti. Hrvatska je do pobjede došla u drugom dijelu nakon iznimno slabih prvih 45 minuta, u kojima je Kovač nerazumljivo na Maltu krenuo sa samo s jednim napadačem i to nakon što su gosti u 30. minuti ostali bez isključenog Borga. Presudio je rođendanski pogodak Luke Modrića već nakon 17 sekundi drugog dijela, a ulaskom Jelavića, Mandžukića i Olića igra vatrenih je postala brža i efikasnija, te je ipak izmamila pljesak malobrojnih gledatelja na stadionu Maksimir.

Izbornik je susret započeo s Hrvojem Milićem na lijevoj strani umjesto Ivana Strinića, koji je danas postao otac, prvi topnik HNL-a Andrej Kramarić je bio na klupi, a u prvih 11 je ušao mladi Alen Halilović. Hrvatska je utakmicu započela u svojoj pričuvnoj, plavoj garnituri dresova, jer su Maltežani u Zagreb neobjašnjivo došli samo s jednim, bijelo-crvenim dresom.

Prvi su zaprijetili gosti, Schembri je iskosa s desne strane uputio opasan udarac kojeg je Subašić obranio, a na prvu hrvatsku priliku čekalo s 16 minuta, kada je udarac Mandžukića u padu završio pokraj desne vratnice.

Hrvatska se nije uspijevala nametnuti čvrstim Maltežanima u prvih pola sata, no u 31. minuti igrač gostiju Steve Borg je zbog udaranja koljenom Mandžukića zaradio crveni karton. U 43. minuti udarac Halilovića s 15 metara obranio je maltežanski vratar Hogg, a u nastavku akcije Mandžukić je glavom pucao iznad vrata. I to je bio kraj vrlo slabog prvog dijela na Maksimiru u kojem je bilo jasno da se Malta ne može slomiti sa samo jednim pravim napadačem.

U drugom dijelu je odmah ušao Nikica Jelavić umjesto neuvjerljivog Kovačića, a već nakon 17 sekundi igre Hrvatska je povela sjajnim pogotkom Luke Modrića s više od 25 metara u sami kut maltežanskih. Modrić je tako na najbolji način sam sebi čestitao 29. rođendan.

U 57. minuti udarac Halilovića je prošao pokraj vratnice, a minutu kasnije Rakitić iz blizine opalio svom snagom, no malteški branič je blokirao udarac. U 66. minuti je Modrić mogao i do drugog zgoditka, ali njegov udarac prema mreži spasio je Agius glavom.

U 73. minuti je Kramarić efektnim udarcem sa 16 metara pogodio gredu, ali je zato napadač Rijeke dočekao prvijenac u hrvatskom dresu u 81. minuti. Bila je to precizna akcija Rakitića i Jelavića, koji je pravodobno uposlio Kramarića, a on ispod vratara Hogga pronašao put do mreže. Jelavić je u 88. minuti propustio priliku za 3:0, Hogg je obranio njegov šut, a malteški vratar se istaknuo i u 90. minuti, kada je obranio šut Brozovića iz blizine.

Hrvatska sljedeću utakmicu igra 10. listopada u Sofiji protiv Bugarske, koja je danas slavila kod Azerbajdžana s 2:1.

HRVATSKA - MALTA 2-0
Strijelci: 1-0 Modrić (46), 2-0 Kramarić (81)
Crveni karton: Borg (Mal, 30)

HRVATSKA: Subašić - Srna, Ćorluka, Lovren, Milić, Brozović, Rakitić, Modrić, Halilović (Kramarić, 66), Kovačić (Jelavić, 46),Mandžukić (Olić, 80)
MALTA: Hogg, Borg, Agius, Camilleri, R.Fenech, Failla, P. Fenech (Scicluna, 83)R. Muscat (Kristensen,75), Z. Muscat, Mifsud (Bezzina, 34), Schembri