Završila Dijamantna liga: Barshim preskočio 2,43m

Posljednji ovogodišnji atletski miting Dijamantne lige u Bruxellesu ponudio je odlične rezultate u nekoliko disciplina. Postavljeno je sedam najboljih rezultata sezone, a po kvaliteti se izdvojio doseg Kataranina Mutaza Esse Barshima u skoku u vis koji je pobijedio s preskočenih 2,43 metra čime je samostalno zasjeo na drugo mjesto svih vremena.

Barshim je preletio letvicu na 2,43m iz prvog pokušaja, a dojam je bio da je u tom skoku mogao postaviti i novi svjetski rekord. Ovako je on ostao i dalje u vlasništvu Kubanca Javiera Sotomayora koji je u srpnju 1993. preskočio 2,45m. Čak je i Sotomayor samo još jednom u karijeri letio više od Barshima i to u srpnju 1989. kada je u San Juanu preskočio 2,44m.

U sjajnoj je formi na kraju sezone i američki sprinter Justin Gatlin koji je slavio i na 100 i na 200 metara. Na 100m Gatlin je s 9,77 sekundi postavio najbolji rezultat sezone, a na 200m trčao 19,71, što je za samo tri stotinke slabije od rezultata koji je ostvario u Monte Carlu u srpnju.

Amerikanka Allyson Felix postavila je najbolji rezultat sezone na 200m za atletičarke s 20,02, a vrhunske rezultate na kraju sezone ostvarili su i kenijski trkač na 3000m sa zaprekama Jairus Kipchoge Birech sa 7:58,41 minuta, francuski skakač s motkom Renaud Lavillenie s 5,93m, češka bacačica koplja Barbora Špotakova sa 67,99m i nepobjediva novozelandska bacačica kugle Valerie Adams s 20,59m.

ATLETIČARI:
100m:
1. Justin Gatlin (SAD) 9.77 - najbolji rezultat sezone
2. Michael Rodgers (SAD) 9.93
3. Asafa Powell (Jam) 9.95
200m:
1. Justin Gatlin (SAD) 19.71
2. Femi Ogunode (Kat) 20.15
3. Alonso Edward (Pan) 20.26
400m:
1. Renny Quow (Tri) 45.37
2. Kevin Borlée (Bel) 45.44
3. Anderson Henriques (Bra) 45.52
1000m:
1. Adam Kszczot (Polj) 2:15.72
2. Mohammed Aman (Eti) 2:15.75
3. Marcin Lewandowski (Polj) 2:15.79
1500m:
1. Taoufik Makhloufi (Alž) 3:31.78
2. Silas Kiplagat (Ken) 3:31.80
3. Ayanleh Souleiman (Džib) 3:32.82
110m prepone:
1. Pascal Martinot-Lagarde (Fra) 13.08
2. Orlando Ortega (Kuba) 13.13
3. Sergej Šubenkov (Rus) 13.22
3000m zapreke:
1. Jairus Birech (SAD) 7:58.41 - najbolji rezultat sezone
2. Mahiedine Mekhissi Benabbad (Fra) 8:03.23
3. Evan Jager (SAD) 8:04.71
vis:
1. Mutaz Essa Barshim (Kat) 2,43m - najbolji rezultat sezone
2. Bohdan Bondarenko (Ukr) 2,40
3. Ivan Uhov (Rus) 2,34
motka:
1. Renaud Lavillenie (Fra) 5,93m - najbolji rezultat sezone
2. Konstantinos Filippidis (Grč) 5,65
3. Robert Sobera (Polj) 5,65
dalj:
1. Godfrey Khotso Mokoena (JAR) 8,19m
2. Ignisious Gaisah (Niz) 8,06
3. Christian Taylor (SAD) 8,06
disk:
1. Robert Harting (Njem) 67,57m
2. Piotr Malachowski (Polj) 67,35
3. Gerd Kanter (Est) 65,81

ATLETIČARKE,
200m:
1. Allyson Felix (SAD) 22.02 - najbolji rezultat sezone
2. Myriam Soumare (Fra) 22.11
3. Dafne Schippers (Niz) 22.30
400m:
1. Sanya Richards-Ross (SAD) 49.98
2. Stephenie McPherson (Jam) 50.12
3. Novlene Williams-Mills (Jam) 50.42
800m:
1. Brenda Martinez (SAD) 1:58.84
2. Lynsey Sharp (VB) 1:58.94
3. Eunice Jepkoech Sum (Ken) 1:58.94
3000m:
1. Mercy Cherono (Ken) 8:28.95
2. Sifan Hassan (Niz) 8:29.38
3. Genzebe Dibaba (Eti) 8:29.41
100m prepone:
1. Kristi Castlin (SAD) 12.76
2. Anne Zagre (Bel) 12.84
3. Rosina Hodde (Niz) 12.89
400m prepone:
1. Kaliese Spencer (Jam) 54.12
2. Denisa Rosolova (Češ) 54.54
3. Eilidh Child (VB) 54.76
troskok:
1. Caterine Ibarguen (Kol) 14,98m
2. Olha Saladuha (Ukr) 14,53
3. Jekaterina Koneva (Rus) 14,40
kugla:
1. Valerie Adams (NZ) 20,59m - najbolji rezultat sezone
2. Christina Schwanitz (Njem) 19,86
3. Michelle Carter (SAD) 19,73
koplje:
1. Barbora Špotakova (Češ) 67,99m - najbolji rezultat sezone
2. Sunette Viljoen (JAR) 64,30
3. Kathryn Mitchell (Aus) 62,93