Hrvatska tek nakon produžetka svladala Filipince!

Hrvatska košarkaška reprezentacija je u prvoj utakmici skupine B Svjetskog prvenstva teškom mukom nakon produžetka pobijedila Filipine sa 81:78 (71:71).

Bogdanović: Poraz bi nas dotukao

Repeša: Znamo da moramo i hoćemo bolje

Hrvatska je odlično ušla u utakmicu, od 4:4 je serijom 13-0 pobjegla na 17:4. Nakon više od četiri minute posta, u sedmoj minuti prve četvrtine, Filipinci su ipak postigli koš za 17:6.

Nakon prve četvrtine imali smo velikih 23:9, no umjesto da ih dokrajčimo u drugoj četvrtini, ušli smo u jurnjavu s protivnicima, pa je Repeša nakon 26:13 u 13. minuti pozvao minutu odmora.

Slobodnim bacanjima za 28:15 točno na sredini druge četvrtine Ante Tomić prekinuo je naš kratkotrajni post, a onda se nadovezao Damjan Rudež, koji je nakon dva  neuspješna pokušaja napokon dobro naciljao tricu. Dodao je jednu tricu i Luka Babić, poveli smo s 33:19 i činilo se da smo opet uzeli konce u svoje ruke.

No Filipincima su počeli ulaziti šutevi kakve su u prvoj četvrtini promašivali, te su se opet približili, da bi prvo poluvrijeme tricom za 37:31 s istekom vremena zaključio Chan.

Drugo poluvrijeme počelo je ekspresnom tricom brzanaca s istoka, koju je opet pogodio Chan, za 37:34, a tek nakon pune dvije minute igre u nastavku Tomić ubacuje prve poene za Hrvatsku, s poludistance je bio precizan za 39:34.

Uslijedile su Simonove minute, prvo je preveo loptu preko cijelog parketa i ispod koša bio miran, a onda je iz pick'n'rolla asistirao Tomiću za 43:34.

Filipinci nam međutim nisu dali mira, opet nismo uspjeli pobjeći na veću razliku, na Simonovu tricu (48:39) odgovorio je Chan, a nadovezao se dalekometnim šutem krupni Blatche za 48:44. U zadnju minutu ušli smo tricom Williama za stvarno minimalnih 52:49, ali u samoj završnici slobodna bacanja Simona i trica sa sirenom Markote praktički s centra igrališta odveli su nas na ipak mirnijih 57:49.

Ni zadnja četvrtina nije donijela Hrvatsku kakvu smo vidjeli u prvoj četvrtini, nervoza je svladala naše igračee i točno na polovici dionice Chan je još jednom tricom postavio 64:59, da bi nakon Žorićevog prekršaja u napadu Blatche - naravno tricom - izjednačio na 64:64. S tri slobodna bacanja nakon Šarićevog prekršaja Chang je donio svojoj momčadi prvo vodstvo, 66:67, a do kraja je ostalo manje od tri minute.

Blatche je donio suparnicima čak i prednost 66:69, no najmirniji pojedinac u hrvatskim redovima Simon uzvraća tricom za 69:69.. Uslijedio je Šarićev koš (71:69), mini-serija Hrvatske 5-0, ali u samoj završnici William je opet izjednačio (71:71). Srećom su Filipinci promašili zadnji napad, slijede posve neočekivani produžeci!

Ni u dodatnom vremenu nije bilo ništa lakše nego dotad. Bogdanović je pogodio u 11. sekundi za 73:71, a onda nismo vidjeli koš više od dvije minute, sve do izjednačenja Blatchea 2:45 prije kraja produžetka.

Filipinci su opet poveli, Šarićev novi prekršaj na šutu za tri omogućio je Blatcheu tri bacanja za vodstvo Filipina 73:75.

Tomić je izjednačio polaganjem, pa se u zadnju minutu krenulo sa 75:75. U završnici je odgovornosti potpuno preuzeo Bogdanović, koji je pogodio sva četiri slobodna bacanja i osigurao nam vodstvo 79:75. Osam sekundi prije kraja tricu za 79:78 pogodio je ipak nezaustavljivi Blatche.

Uslijedio je brzi prekršaj na Rudežu, koji je šest sekundi prije isteka vremena bio miran i pogodio oba slobodna bacanja (81:78), a suparnici nisu uspjeli u napadu iz očaja pogoditi tricu. Hrvatska je ipak, iako teškom mukom, ostvarila prvu pobjedu u Španjolskoj.

Najbolji kod Hrvatske, koja je imala čak 21 izgubljenu loptu, bio je Bogdanović s 26 koševa, uz šut 9-18. Filipince je s 28 ubačajan predvodio Blatche.

HRVATSKA - FILIPINI 81-78 (23-9, 14-22, 20-18, 14-22, 10-7)
SEVILLA, Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 5000. Suci: Reyes (Meksiko), Alamiri (Kuvajt), Rocha (Portugal)

HRVATSKA: Tomić 8, Andrić, Lafayette 4, Bogdanović 26, Šarić 10, Rudež 4, Ukić 5, Simon 12, Markota 5, Hezonja, Žorić 4, Babić 3

FILIPINI: Alapag 4, Tenorio 2, Chan 17, William 6, David, De Ocampo 5, Norwood 2, Blatche 28, Fajardo 2, Dalistan 2, Aguilar -, Pingris 10