Po dva zlata za Britance i Poljake

Pretposljednjeg dana Europskog prvenstva u plivanju u Berlinu održane su finalne utrke u sedam disciplina, a najuspješniji su bili predstavnici Poljske i Velike Britanije za po dva zlata.

Poljska je do oba zlata stigla u muškoj konkurenciji, najbolji na 100 metara leptir bio je Konrad Czerniak, dok je na 200 metara leđno slavio Radoslaw Kawecki.

Czerniak je do svog prvog europskog zlata stigao s vremenom od 51.38 sekundi, srebro je osvojio legendarni Mađar Laszlo Cseh sa 51.89, dok je do bronce stigao Bjelorus Pavel Sankovič s vremenom 51.92.

Kawecki je obranio naslov na 200 m leđno osvojen prije dvije godine u Debrecenu s vremenom 1:56.02 minuta, do srebra je stigao Nijemac Christian Diener sa 1:57.16, a bronce Mađar Gabor Balog sa 1:57.42.

Britanci su oba zlata osvojili u neolimpijskim disciplinama, na 50 metara leđno za plivačice i 50 metara prsno za plivače.

Na 50 m leđno za plivačice do svog prvog pojedinačnog zlata u Barlinu stigla je Francesca Halsall s vremenom 27.81, samo stotinku zaostala je srebrna, još jedna Britanka Georgia Davies, dok je broncu osvojila Dankinja Mie Nielsen sa šest stotinki iza Halsall.

Nakon što je u petak u polufinalu postavio novi svjetski rekord na 50 m prsno, Adam Peaty je u subotnjem finalu uvjerljivo stigao do zlata s vremenom od 27.00 sekundi. Srebro je sa 27.34 osvojio Litvanac Giedrius Titenis, a broncu branitelj naslova iz Debrecena, Slovenac Damir Dugonjič s 27.48. Peatyju je ovo drugo zlato u Berlinu, najbolji je bio i na 100 m prsno.

Talijanka Federica Pellegrini zadržala je primat na 200 metara slobodno osvojivši treće uzastopno zlato na toj dionici sa 1:56.01 minuta. Srebro je sa 1:56.09 osvojila Mađarica Katinka Hosszu, kojoj je to peta medalja u Berlinu nakon tri zlata i jedne bronce, a broncu Nizozemka Femke Heemskerk, koja je tako stigla do četvrte medalje u Berlinu, sa 1:56.81.

Španjolka Mireia Belmonte obranila je naslov europske prvakinje na 1500 metara s vremenom 15:57.29, do srebra je stigla Mađarica Boglarka Kapas sa 16:03.04, a bronce Talijanka Martina Caramignoli sa 16:05.98.

Zlato u muškoj štafeti na 4x200 metara osvojila je Njemačka ponajviše sjajnom utrkom Paula Biedermanna u posljednjoj izmjeni. Njemačka je na cilj stigla u vremenu od 7:09.00 minuta, srebro je sa 7:10.29 osvojila Rusija, a broncu sa 7:10.39 Belgija.