Svjetski rekord britanske mješovite štafete

Drugi dan Europskog plivačkog prvenstva u Berlinu donio je novi svjetski rekord u režiji britanske mješovite štafete, ali i podjelu zlata i bronce u muškoj utrci na 50 metara delfin.

Ukrajinac Andrij Govorov, koji je u kvalifikacijama 50 m delfin isplivao novi rekord europskih prvenstava (22,87), ispuhao se i u finalu je s vremenom 23,21 završio na diobi trećeg mjesta. Pobijedili su Florent Manaodou i Jauhen Curkin.

U ženskoj utrci na 50 delfin uvjerljivo je slavila svjetska rekorderka Sarah Sjoestroem.

Drugim danom ominirali su predstavnici Velike Britanije, koji su osvojili sedam medalja, od čega tri zlatne. Na 100 metara prsno zlato je osvojio Adam Peaty, a na 100 metara leđno očekivano je slavio Chris Walker-Hebborn. Na samom kraju programa britanska mješovita štafeta na 4x100 metara pobijedila je s novim svjetskim rekordom - 3:44,02.

Rezultati Europskog prvenstva u plivanju u Berlinu:

Muškarci, štafeta 4x100 mješovito, finale:
1. V. Britanija 3:44.02 - svjetski rekord
(C.Walker-Hebborn/A.Peaty/J.Lowe/F.Halsall)
2. Nizozemska 3:45.93
(B.Lijesen/B.Dekker/I.Dekker/F.Heemskerk)
3. Rusija 3:47.34
(V.Morozov/V.Simonova/V.Prudnikov/V.Popova)
4. Njemačka 3:47.61
5. Italja 3:48.23
6. Slovačka 3:54.49
7. Finska 3:54.72
8. Austrija 3:58.43

Muškarci, 100m prsno, finale:
1. Adam Peaty (VB) 58.96
2. Ross Murdoch (VB) 59.43
3. Giedrius Titenis (Lit) 59.61
4. Daniel Gyurta (Mađ) 59.88
5. Giacomo Perez Dortona (Fra) 1:00.38
6. Andrej Nikolajev (Rus) 1:00.71
7. Damir Dugonjić (Slo) 1:00.80
8. Hendrik Feldwehr (Nje) 1:01.02

Muškarci, 50m leptir, finale:
1. Florent Manaudou (Fra) 23.00
1. Yauhen Curkin (Blr) 23.00
3. Andrij Govorov (Ukr) 23.21
3. Benjamin Proud (VB) 23.21
5. Rafael Munoz (Špa) 23.24
6. Piero Codia (Ita) 23.37
7. Adam Barrett (VB) 23.40
8. Steffen Deibler (Nje) 23.64

Muškarci, 100m leđno, finale:
1. Chris Walker-Hebborn (VB) 53.32
2. Jeremy Stravius (Fra) 53.64
3. Jan-Philip Glania (Nje) 54.15
4. Christian Diener (Nje) 54.23
5. Benjamin Stasiulis (Fra) 54.49
6. Luca Mencarini (Ita) 54.57
7. Miguel Rando (Špa) 54.82
8. David Gamburg (Izr) 54.87

Muškarci, 100m prsno, finale:
1. Adam Peaty (VB) 58.96
2. Ross Murdoch (VB) 59.43
3. Giedrius Titenis (Lit) 59.61
4. Daniel Gyurta (Mađ) 59.88
5. Giacomo Perez Dortona (Fra) 1:00.38
6. Andrej Nikolajev (Rus) 1:00.71
7. Damir Dugonjić (Slo) 1:00.80
8. Hendrik Feldwehr (Nje) 1:01.02

Muškarci, 50m leptir, finale:
1. Florent Manaudou (Fra) 23.00
1. Yauhen Curkin (Blr) 23.00
3. Andrij Govorov (Ukr) 23.21
3. Benjamin Proud (VB) 23.21
5. Rafael Munoz (Špa) 23.24
6. Piero Codia (Ita) 23.37
7. Adam Barrett (VB) 23.40
8. Steffen Deibler (Nje) 23.64

Muškarci, 100m leđno, finale:
1. Chris Walker-Hebborn (VB) 53.32
2. Jeremy Stravius (Fra) 53.64
3. Jan-Philip Glania (Nje) 54.15
4. Christian Diener (Nje) 54.23
5. Benjamin Stasiulis (Fra) 54.49
6. Luca Mencarini (Ita) 54.57
7. Miguel Rando (Špa) 54.82
8. David Gamburg (Izr) 54.87

Žene, 200m leđno, finale:
1. Duane Da Rocha (Špa) 2:09.37
2. Elizabeth Simmonds (VB) 2:09.66
3. Daria Ustinova (Rus) 2:09.79
4. Lisa Graf (Nje) 2:10.64
5. Simona Baumrtova (Češ) 2:10.99
6. Melanie Costa (Špa) 2:11.15
7. Jenny Mensing (Nje) 2:11.77
8. Carlotta Zofkova (Ita) 2:13.49

Žene, 50m leptir, finale:
1. Sarah Sjoestroem (Šve) 24.98
2. Jeanette Ottesen (Dan) 25.34
3. Francesca Halsall (VB) 25.39
4. Inge Dekker (Niz) 25.75
5. Silvia Di Pietro (Ita) 25.78
6. Therese Alshammar (Šve) 26.10
7. Melanie Henique (Fra) 26.25
8. Kimberly Buys (Bel) 26.29

Žene, 50m leptir, finale:
1. Sarah Sjoestroem (Šve) 24.98
2. Jeanette Ottesen (Dan) 25.34
3. Francesca Halsall (VB) 25.39
4. Inge Dekker (Niz) 25.75
5. Silvia Di Pietro (Ita) 25.78
6. Therese Alshammar (Šve) 26.10
7. Melanie Henique (Fra) 26.25
8. Kimberly Buys (Bel) 26.29