Peto zlato za Faraha

Sjajni Britanac Mo Farah osvojio je treći uzastopni naslov europskog prvaka na 5.000 metara na Europskom prvenstvu u Zürichu. To mu je ukupno peto europsko zlato u karijeri, dvaput je bio najbolji na 10.000 metara. Farah je tako ponovio Barcelonu 2010. kada je bio najbolji i na 5.000m i na 10.000m. Prije dvije godine u Helsinkiju je trčao i pobijedio "samo" na 5.000m.

Usto, Farah ima dvostruke pobjede na dugim prugama i s Olimpijskih igara u Londonu 2012. te sa Svjetskog prvenstva u Moskvi 2013. Na SP-u 2011. u Daeguu bio je zlatni na 5.000m i srebrni na 10.000m.

Do novog zlata stigao je sa skromnim vremenom od 14:05.82 ispred Etiopljanina s azerbajdžanskim državljanstvom Haylea Ibrahimova s 14:08.32 i Britanca Andrewa Vernona, koji je ranije ovoga tjedna osvojio srebro na 10.000m, s 14:09.48.

Kontroverzni Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, koji je diskvalificiran po završetku utrke na 3.000 metara sa zaprekama zbog skidanja dresa iako je bio uvjerljivo najbolji u toj utrci, osvojio je zlato na 1500 metara. U vrlo taktičkoj utrci obilježenoj padovima, čak su četiri trkača završila na tlu, Mekhissi je najranije krenuo u završnicu i ciljem prošao u vremenu od 3:45.60.

Srebro je osvojio branitelj naslova otprije dvije godine, Norvežanin Henrik Ingebrigtsen s 3:46.10, a broncu Britanac Chris O'Hare s 3:46.18.

Olimpijski pobjednik u skoku u dalj, Britanac Greg Rutherford stigao je i do europskog naslova skokom od 8,29 metara. Srebro je s 8,15 osvojio Grk Louis Tsatoumas, a broncu s 8,14 Francuz Kafetien Gomis.

Finac Antti Ruuskanen osvojio je prvo zlato u karijeri na nekom velikom natjecanju u bacanju koplja ostvarivši novi osobni rekord od 88,01 metara, što je ujedno i najbolji rezultat sezone u Europi. Srebro je s 84,79 osvojio aktualni svjetski prvak branitelj naslova iz Helsinkija, Čeh Vitezslav Vesely, a do bronce je s 84,40 stigao svjetski doprvak, Finac Tero Pitkaemaeki.

U utrkama štafeta tri zlata osvojili su reprezentativci Velike Britanije, a u utrci na 4x400 metara za atletičarke naslov je pripao Francuskinjama.

U utrci na 4x100 metara za atletičare Britanci su slavili s odličnim vremenom od 37.93 sekunde, srebro su s 38.09 osvojili Nijemci, a broncu s 38.47 Francuzi. Na 4x400m Britanci su slavili s najboljim vremenom u Europi ove godine od 2:58.79 ispred srebrnih Rusa s 2:59.38 i brončanih Poljaka s 2:59.85. Britanke su za zlato na 4x100 metara trčale vrijeme od 42.24 sekunde, srebro je pripalo Francuskinjama s 42.45, a bronca Ruskinjama s 43.22.

Najčudnija štafetna utrka bila je ona za atletičarke na 4x400 metara. Braniteljice naslova Ukrajinke bile su pred pobjedom, ali njihova posljednja trkačica Olha Zemljak prerano se opustila, previše usporila i nije vidjela Floriju Guei koja je fantastično otrčala završnicu i u posljednjim metrima uzela zlato. Francuskinje su otrčale vrijeme od 3:24.27 što je najbolji europski rezultat sezone, Ukrajinke su za srebro trčale 3:24.32, a bronca je pripala Britankama s 3:24.34.

Svjetska doprvakinja u bacanju kugle, Njemica Christina Schwanitz opravdala je status favoritkinje i osvojila zlato s hicem od 19.90 metara ispred srebrne Ruskinje Jevgenije Kolodko s 19.39 i brončane Mađarice Anite Marton s 19.04.

Njemica Antje Moeldner-Schmidt broncu iz Helsinkija 2012. pretvorila je u zlato u Zürichu na 3000 metara sa zaprekama. Ciljem je prošla u vremenu od 9:29.43 minuta ispred srebrne Šveđanke Charlotte Fougberg s 9:30.16 i brončane Španjolke Diane Martin s 9:30.70.