Britancima tri zlata

Drugog dana Europskog prvenstva u atletici u Zürichu podijeljeno je osam kompleta medalja, a dominirali su predstavnici Velike Britanije s tri naslova.

Sjajni dugoprugaš Mohamed Farah drugi je put u karijeri osvojio je zlato na EP-u u utrci na 10.000 metara. Nakon Barcelone 2010., slavio je i u Zürichu. Sada u svom vlasništvu ima i svjetski i europski i olimpijski naslov na ovoj dionici.

Farah je do novog zlata stigao s vremenom 28:08.11 minuta. Drugo mjesto osvojio je još jedan Britanac, Andy Vernon s 28:08.66, a treće Etiopljanin s turskom putovnicom Ali Kaya s 28:08.72.

Novi najbrži čovjek u Europi je Britanac James Dasaolu koji je 100 metara u finalu pretrčao za 10.06 sekundi i tako detronizirao Francuza Christophea Lemaitrea, koji je osvajao zlata na 100m na posljednja dva EP-a. Lemaitre je u Zürichu stigao do srebra s 10.13, a broncu je osvojio još jedan Britanac Harry Aikines-Aryeetey s 10.22.

Bez medalje je ostao njihov sunarodnjak Dwain Chambers (10.24) na četvrtom mjestu.

Vrlo je zanimljiva bila utrka na 100 metara za atletičarke, a do zlata je stigla nizozemska sedmobojka Dafne Schippers s 11.12. Četiri stotinke zaostala je srebrna Francuskinja Myriam Soumare, a deset brončana Britanka Ashleigh Nelson. Braniteljica naslova iz Helsinkija, Bugarka Ivet Lalova zauzela je peto mjesto s 11.33.

U utrci na 100 metara s preponama zlato je osvojila Britanka Tiffany Porter s 12.76 ispred Francuskinje Cindy Billaud s 12.79 i Njemice Cindy Roleder s 12.82.

Bjelorus Andrej Kravčanka osvojio je zlato u desetoboju s 8616 bodova. U neizvjesnoj završnici srebro je pripalo Francuzu Kevinu Mayeru s 8521, a bronca Rusu Ilju Škurenjovu, koji je bio brončani i prije dvije godine, s 8498.

Naslove europskih prvaka iz Helsinkija obranili su Nijemac Robert Harting u bacanju diska te Francuskinja Eloyse Lesueur u skoku u dalj. Harting je nastavio dominaciju u disku osvojivši šesti veliki naslov s posljednjih sedam natjecanja. Trostruki svjetski prvak (Berlin 2009., Daegu 2011., Moskva 2013.) i olimpijski pobjednik iz Londona 2012. stigao je do drugog europskog zlata zaredom sa 66.07 metara. Jedini poraz u posljednjih pet godina Harting je doživio na EP-u u Barceloni 2010. kada je bio drugi.

Srebro u disku osvojio je estonski veteran Gerd Kanter, koji je bio drugi i u Helsinkiju prije dvije godine, sa 64.75m, a broncu Poljak Robert Urbanek sa 63.81m.

Lesseur je u dalju osvojila zlato sa skokom od 6.85m, srebro je pripalo Srpkinji Ivani Španović sa 6.81m, a bronca Ruskinji Darji Klišinoj sa 6.65m.