Hrvatska pobijedila u Skoplju!

Hrvatska je u dvoboju trećega kola skupine A europskih kvalifikacija za SP u Skoplju pobijedila Makedoniju s 1:2. Domaćine je u vodstvo doveo Ibraimi u 16. minuti, izjednačio je Vedran Ćorluka u 33. minuti, a za pobjedu je pogodio danas sjajni Ivan Rakitić fantastičnim lobom iz slobodnog udarca s 40 metara u 61. minuti.

Tako je u trećoj službenoj utakmici protiv Makedonije u Skoplju Hrvatska prvi put osvojila sva tri boda i tako uvelike pojačala izglede za odlazak na SP u Brazilu, a junak pobjede bio je Ivan Rakitić s golom i asistencijom. Izbornik Štimac iznenadio je donekle i izveo momčad s napadačkim dvojcem Jelavić - Mandžukić, nasuprot nagađanjima da će krenuti sa samo jednom klasičnom špicom.

U druga dva ogleda naše skupine Belgija je u Beogradu s 0:3 svladala Srbiju, a Wales je s 2:1 pobijedio Škotsku.

Žestok početak Makedonaca i gol iz prve prilike

Na stadionu Filip II počelo je žestoko, Ristić je već u sedmoj minuti dobio žuti karton zbog grubog prekršaja na Srni s leđa. Ipak, nije bilo pravih prilika sve do makedonskog pogotka, kada je prvo Pandev odgurnuo Vukojevića, a sudac nije vidio prekršaj, da bi potom Ibraimi prevario braniča i izbio sam pred Pletikosu.

Hrvatska uspostavila ravnotežu i preokrenula

Nakon 20-ak minuta podređene pozicije, Hrvatska je počela ovladavati terenom i stvarati prilike. U 25. minuti Jelavić je nakon ubačaja iz kuta Rakitića glavom pucao preko gola s pet metara, no Raketino ubacivanje iz kornera iskoristio je zato u 33. minuti Ćorluka, koji je na drugoj vratnici primirio loptu i mirno je poslao u bliži kut Bogatinova.

Makedonski vratar iskazao je nesigurnost u 44. minuti, kada je krajnjim naporom u korner izbacio dalekometni pokušaj Rakitića iz slobodnog udarca. No, što mu nije uspjelo u 44. minuti, Rakitiću je uspjelo u 61. minuti. Veznjak Seville izveo je slobodan udarac potpuno iskosa s lijeve strane s gotovo 40 metara udaljenosti od gola. Lopta je preletjela loše postavljenog Bogatinova i završila u mreži, što je bio potpuni preokret kockastih.

Debi Sammira, ziceri Kalinića i Badelja

U 65. minuti povijesni trenutak, u igru je umjesto Jelavića ušao osporavani Sammir, drugi Brazilac u hrvatskoj izabranoj vrsti nakon Eduarda.

Najveća prilika uz pogotke došla je za Hrvatsku u 77. minuti, kada je svježi Nikola Kalinić posve sam dočekao loptu na drugoj vratnici i s 12 metara, sasvim neometan, pucao pored gola. Do kraja je Makedonija malo stisnula goste, no u samoj završnici kockasti su bili i bliže trećem pogotku nego domaćini izjednačenju.

Prvo je u 89. minuti Badelj promašio iz izgledne situacije nakon još jednog kornera Rakitića, da bi Srna u posljednjoj minuti sudačke nadoknade iz slobodnog udarca pogodio vratnicu.

Štimac opravdao povjerenje, sedam bodova na kontu, tri se očekuju u utorak

Vatreni su kvalifikacije za put u Brazil započeli prije mjesec dana upravo protiv Makedonije na Maksimiru te su slavili s minimalnih 1:0. Makedonci su svoju snagu dokazali i u drugom kolu, kada su remizirali 1:1 na teškom gostovanju kod Škotske. Izabranici Igora Štimca također su u drugom kolu remizirali 1:1 u gostima kod Belgije.

Nakon tri odigrane utakmice Hrvatska ima sedam bodova, a prigodu za povećanje bodovnog salda imat će već u utorak kada u Osijeku dočekuje Wales.

MAKEDONIJA - HRVATSKA 1:2 (1:1)

Strijelci: 1:0 Ibraimi (16), 1:1 Ćorluka (33), 1:2 Rakitić (60)
Gledatelja: 30.000
Sudac: Rasmussen (Danska)

MAKEDONIJA: Bogatinov - Georgievski, Noveski, Šikov (Grnčarov, 75), Popov (Hasani, 82) - Šumulikoski (Gligorov, 54), Demiri; Tričkovski, Pandev, Ibraimi - Ristić
HRVATSKA: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Šimunić, Strinić - Rakitić, Vukojević, Modrić (Badelj, 84), Perišić - Mandžukić (Kalinić, 73), Jelavić (Sammir, 65)

Makedonija - HRVATSKA 1:2 (Ibraimi 16 / Ćorluka 33, Rakitić 60)
Srbija - Belgija 0:3 (Benteke 34, De Bruyne 68, Miralles 90+1)
Wales - Škotska 2:1 (Bale 81-11m, 90 / Morrison 27)