Dinamu pobjeda u 61. derbiju s Hajdukom

Veliki derbi na Maksimiru između Dinama i Hajduka posve je opravdao epitet derbija. Hajduk je poveo već u 36. sekundi, Dinamo je do kraja poluvremena s dva gola preokrenuo (2:1), da bi Sammir iz jedanaesterca u 78. minuti pogodio za konačnih 3:1.

U ostalim susretima Cibalia nadvisila Rijeku s 4:1, Zadar je s 4:0 bio bolji od Zagreba, Osijek je u Puli uzeo sva tri boda (1:3), a Inter i Slaven Belupo su odigrali neriješeno, 2:2.

Splićani su poveli u prvom napadu na utakmici nakon što je Vuković nabacio Caktašu, koji je dočekao loptu na drugoj stativi i poslao je u mrežu. U 10. minuti Kelava je obranio novi pokušaj gostiju, a dvije minute kasnije Čop je pucao pored Hajdukova gola.

Uslijedilo je nekoliko prilika za Dinamo, Beqiraj je zaprijetio u 22. minuti, no pucao je pored gola, a u 28. minuti Čopa je zaustavio vratar Splićana Blažević. U 36. minuti Rukavina je dodao Sammiru, novom i kontroverznom hrvatskom reprezentativcu, koji je iz voleja pogodio za izjednačenje. Potom je imao Sammir još jednu šansu, ali opalio je u blok, a minutu prije odmora Duje Čop je nakon akcije koju je pokrenuo Sammir pogodio za vodstvo modrih.

Imao je Dinamo još dvije dobre prilike do kraja prvog poluvremena. U 40. minuti Sammir je pucao sa ruba kaznenog prostora, ali to blokiraju Hajdukovi igrači, dok je u 42. minuti nakon ubačaja Pivarića glavom pucao Rukavina iz neposredne blizine, ali pored gola.

Nakon šest minuta igre u drugom poluvremenu dvoboj je prekinut na nekoliko minuta zbog baklji koje su navijači Dinama ubacili na teren. Policija je nahrupila na tribine i situacija se smirila, a sudac je uskoro dao znak za nastavak susreta. Drugo poluvrijeme donijelo je općenito pad u igri obje momčadi, blagu inicijativu je oko pola sata prije kraja preuzeo Hajduk, no bez opasnijih prijetnji Dinamovom golu.

Ante Čačić: Sammiru će reprezentacija dati polet

Onda je Domagoj Vida srušen u Hajdukovom kaznenom prostoru, a udarac s bijele točke izveo je Sammir, i to precizno - bilo je to 3:1 i potvrda pobjede Dinama u 61. velikom derbiju otkad je HNL-a. Bio je to Sammirov deseti gol u prvenstvu. U 82. minuti dvostruki strijelac je zamijenjen, uz pomiješani pljesak i zvižduke s tribina, a umjesto njega je Ante Čačić u igru poslao mladog 16-godišnjeg Alena Halilovića, jednu od najvećih nada hrvatskog nogometa.

1. Dinamo 10 7 2 1 23-10 23
2. Slaven Belupo 10 6 1 3 19-15 19
3. Osijek 10 4 5 1 11-5 17
4. Hajduk 10 4 3 3 16-12 15
5. Split 9 5 0 4 14-10 15
6. Rijeka 10 4 3 3 12-12 15
7. Lokomotiva 9 4 2 3 13-11 14
8. Istra 1961 10 3 3 4 8-10 12