Francuzima zlato u štafeti

Francuska plivačka štafeta u sastavu Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Clément Lefert i Yannick Agnel osvojila je zlatnu medalju na OI u Londonu u finalu utrke 4x100 metara slobodno.

Premda su Amerikanci bili veliki favoriti i vodili su nakon tri izmjene, Ryan Lochte u posljednjih 100 metara nije uspio sačuvati prednost i Francuz Yannick Agnel ga je uspio prestići. Amerikanci su na koncu bili drugi, dok su broncu osvojili Rusi. Svjetski prvaci Australci zauzeli su četvrto mjesto.

U američkoj štafeti nastupio je i Michael Phelps koji je osvojio svoju prvu srebrnu olimpijsku medalju u karijeri i ukupno 17 medalju na OI.

Van Der Burgh postavio novi svjetski rekord

Južnoafrički plivač 24-godišnji Cameron Van Der Burgh osvojio je zlatnu medalju na 100m prsno, plivajući u vremenu novog svjetskog rekorda - 58.46 sekundi, što je za 12 stotinki brže od starog rekorda kojeg je 2009. ostvario Australac Brenton Rickard. Ujedno, Van Der Burghu je to prva olimpijska medalja u karijeri.

Srebro je pripalo Australcu Christianu Sprengeru (58.93), a bronca Amerikancu Brendanu Hansenu (59.49).

Zlato za Vollmer

Američka plivačica 24-godišnja Dana Vollmer osvojila je zlatnu medalju na 100m leptir, plivajući u vremenu novog svjetskog rekorda - 55.98 sekundi. Za 8 stotinki je srušila rekord Šveđanke Sarah Sjostrom iz 2009. To je druga olimpijska medalja u karijeri za Danu Vollmer, bila je zlatna u štafeti 4x200 slobodno na OI 2004.

Srebro je pripalo Kineskinji Ying Lu (56.87), a bronca Australki Aliciji Coutts (56.94). Bivša rekorderka Sarah Sjostrom osvojila je 4. mjesto.

Francuskinja iznanadila

Malo poznata francuska plivačica 22-godišnja Camille Muffat osvojila je zlatnu medalju na 400m slobodno, i to joj prva olimpijska medalja u karijeri.

Srebro je pripalo Amerikanki Allison Schmitt, a bronca Britanki Rebecci Adlington, koja je bila olimpijska prvakinja u Pekingu na 400m i 800m slobodno.

Rezultati štafete 4x100 metara slobodno: