Lochte zlatni, Phelps bez medalje

Prvi od dva međusobna dvoboja dva najbolja plivača današnjice, Amerikanaca Ryana Lochtea i Michaela Phelpsa, pripao je Lochteu koji je uvjerljivo osvojio zlato na 400m mješovito, dok je Phelps ostao bez medalje. Lochteu je ovo sedma medalja na olimpijskim igrama u karijeri, ima 4 zlata, 1 srebro i 2 bronce.

Inače, Phelps je jedva izborio finale, i to za samo 7 stotinki, dok je Mađar Laszlo Cseh, srebrni iz Pekinga, ostao bez finala.

U finalu Phelps je pratio Lochtea samo u prvoj dionici, leptirovim stilom, a već u drugoj, leđnim stilom, bilo je jasno da Phelps nije u stanju parirati Lochteu, i na kraju je bio tek četvrti.

Srebro je pripalo Brazilcu Thiagu Pereiri, a bronca Japancu Kosukeu Haginu.

Sljedeći dvoboj Phelpsa i Lochtea u Londonu bit će na 200m mješovito.  Iako je Phelps najuspješniji olimpijac u povijesti sa ukupno 16 medalja, 2004. je osvojio 6 zlata i 2 bronce, a 2008. godine 8 zlatnih medalja, Lochte je u London došao kao lagani favorit, budući da je prošle godine na SP u Šangaju osvojio 5 zlatnih i 1 brončanu medalju, te je slavio i na 200m i na 400m mješovito.

Prvi Kinez koji je osvojio olimpijsko zlato u plivanju

Kineski plivač 20-godišnji Sun Yang osvojio je zlatnu medalju na 400m slobodno. Pritom je zamalo srušio svjetski rekord i postao je prvi Kinez koji je osvojio olimpijsko zlato u plivanju.

Finalna utrka na 400 metara slobodno imala je zanimljivu uvertiru. Svjetski i olimpijski prvak Južnokorejac Park Taeh-wan diskvalificiran je zbog preranog starta u kvalifikacijama. No, ipak je nastupio u finalu nakon što je Međunarodni plivački savez (FINA) prihvatio žalbu Korejaca na njegovu diskvalifikaciju.

U finalu Park Taeh-wan bio je vodeći nakon 300 metara, ali u posljednjih 100 metara Sun Yang je pomeo konkurenciju, pobijedivši s vremenom 3:40.14 minuta, što je samo 7 stotinki sporije od svjetskog rekorda Nijemca Paula Biedermanna iz 2009.

Srebro je pripalo Park Taeh-wanu, a bronca Amerikancu Peteru Vanderkaayu.

Shiwen Ye postavila novi svjetski rekord

Šesnaestogodišnja kineska plivačica Shiwen Ye osvojila je naslov olimpijske pobjednice na 400 metara mješovito postavivši u finalu novi svjetski rekord.

Ye je do zlata stigla s vremenom od 4:28.43 minute, što je za sekundu i dvije stotinke brže od dosadašnjeg rekorda kojega je držala Australka Stephanie Rice, a postavljenog na OI u Pekingu prije četiri godine.

Srebrnu medalju osvojila je Elisabeth Beisel sa 4:31,27, a brončanu druga Kineskinja Xuanxu Li sa 4:32.91. Rice je utrku okončala na šestom mjestu sa 4:35.49.

Australkama zlato u štafeti

Australska ženska plivačka štafetana na 4x100 metara slobodno u sastavu Alicia Coutts, Cate Campbell, Brittany Elmslie i Melanie Schlanger osvojila je zlatno odličje na Olimpijskim igrama u Londonu.

Australke su u uzbudljivoj utrci slavile s vremenom od 3:33.15, srebro su osvojile Nizozemke u sastavu Inge Dekker, Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk i Ranomi Kromowidjojo s vremenom 3.33.79, koje su u posljednjim metrima pretekle Amerikanke koje su osvojile broncu s vremenom 3:34.24. Za SAD su plivale Missy Franklin, Jessica Hardy, Lia Neal i Allison Schmit.