Konačna odluka: Španjolska ili Italija?

Nakon 23 dana nadmetanja i 30 odigranih utakmica stigli smo do finala Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. S početkom u 20.45 sati na Olimpijskom stadionu u Kijevu za naslov europskog prvaka bore se Španjolska i Italija. Od 84 minute Španjolska vodi 4:0. Furija je povela u 14. minuti preko Davida Silve, u 41. minuti na 2:0 povećao je Jordi Alba, u 84. minuti Fernando Torres povećava prednost na 3:0, a četvrti pogodak postigao je Juan Mata u 88. minuti.

Furija po rekord

Španjolska bi pobjedom postala prva reprezentacija koja je spojila tri naslova nakon što je 2008. slavila na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj, a prije dvije godine na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici. Za Furiju će ovo biti četvrti finale na europskim prvenstvima - 1964. i 2008. osvojila je prvo mjesto, a 1984. je u finalu izgubila od Francuske.

Italiji je ovo treći plasman u finale europskih prvenstava. U dosadašnja dva imala je polovičan učinak - 1968. je u završnom ogledu pobijedila Jugoslaviju, a 2000. je u finalu izgubila od Francuske.

Španjolci lagani favoriti

Uoči finalnog ogleda većina nogometnih analitičara gura u laganu prednost Španjolsku, premda se svi slažu kako su Talijani cijeli turnir odigrali sjajno. Podatak kako su aktualni svjetski i europski prvaci ukupno 900 minuta bez primljenog pogotka u nokaut fazi na posljednja tri velika natjecanja gotovo graniči s nemogućim.

Niz traje devet utakmica, a započeo je u četvrtfinalu EP-a 2008. protiv Italije. Nastavio se na SP-u u JAR-u prije dvije godine, a traje i na EURO-u u Poljskoj i Ukrajini.

Bile su potrebne godine rada za ovo

Ako odigramo kako znamo uvjeren sam u naše slavlje i obranu naslova. Imamo priliku upisati se u povijest spojivši tri naslova i to je prilika koja se ne propušta
, izjavio je Sergio Ramos, a Xabi Alonso je dodao: Bile su potrebne godina rada, truda i zalaganja kako bi stigli do ovoga. Bilo bi šteta da posrnemo na posljednjoj stepenici.

U španjolskim redovima najviše strahuju od probuđenog Marija Balotellija koji je s dva pogotka potopio Njemačku. Balotelli je imao nekoliko fantastičnih trenutaka na ovom prvenstvu potvrđujući svoju svjetsku klasu. Zaista mi se sviđa kako igra, izjavio je Cesc Fabregas.

Talijani gladni uspjeha

U talijanskim redovima smatraju kako je njihova glad za uspjehom glavni forte uoči finala. Talijani smatraju i kako branitelj naslova djeluje iscrpljeno i fizički i psihički.

Azzurri su, uz Hrvatsku, na ovom EP-u bili najbliže trijumfu protiv Španjolske. U prvom kolu remizirali su 1:1 nakon što su poveli pogotkom Antonija Di Natalea u 60. minuti. No, četiri minute poslije izjednačio je Fabregas.

Dobro smo snimili loše točke španjolske igre. Nema ih previše, no ipak ih ima. Neće biti lako, nije Španjolska slučajno postala svjetski i europski prvak, izjavio je talijanski izbornik Cesare Prandelli.

Talijanski mediji pišu kako u taboru Azzurra vlada sjajno raspoloženje. Momčad nosi entuzijazam i veliki žar i raspoloženje je savršeno. Bilo je upitno hoće li Antonio Cassano biti spreman za finale nakon što je protiv Elfa dobio neugodan udarac u koljeno. No, napadač Milana ne misli propustiti finale.

Nema nikakvih razloga za brigu, koljeno je OK, poručio je Cassano, a Gianluigi Buffon je pozvao talijanske navijače u Kijev. Avanti Italia. Naš san još traje. Do sada smo sve učinili savršeno, no sada je ispred nas najveći i najteži korak.

Finale će suditi 41-godišnji Portugalac Pedro Proenca.

Emisija uoči susret počinje u 20 sati, a prijenos finala možete pratiti na našem Drugom programu ili na našim internetskim stranicama.