Talijani u finalu

Nogometaši Italije izborili su finale Europskog prvenstva, koji će igrati u nedjelju protiv branitelja naslova europskog prvaka Španjolske. U drugom polufinalu Talijani su u Varšavi na krilima Marija Balotellija svladali Njemačku s 2:1.

Nesigurno otvaranje Talijana

Već u petoj minuti prva stopostotna prilika na utakmici, koja je stigla nakon prekida. Talijanski vratar Gianluigi Buffon pogriješio je pri izlasku na ubačaj i njemački stoper Mats Hummels pucao je sa šest metara, ali na gol-crti je spreman bio Andrea Pirlo, koji je spasio Talijane.

U 12. minuti umalo autogol u talijanskoj mreži. Oštar ubačaj Jéromea Boatenga vratar Buffon je odbio, a na odbijenu loptu natrčao je Andrea Barzagli, ali srećom za Azzurre lopta je završila pored gola. Odmah nakon toga Toni Kroos je pokušao s 18 metara, ali Buffon izvrsno brani.

Balotelli uništava njemačku obranu

Iako su Nijemci djelovali bolje na početku susreta, u 20. minuti Talijani dolaze u vodstvo. Antonio Cassano je na lijevom boku iz igre izbacio trojicu Nijemaca i izvrsno nabacio za Balotellija, koji glavom s pet metara pogađa mrežu.

U 35. minuti Sami Khedira s 25 metara izvrsno puca, a Buffon paradom spašava mrežu. Ali već u sljedećoj akciji Talijani dolaze do vodstva od 2:0. Nakon izvrsne duge lopte Riccarda Montoliva Balotelli je izbjegao zaleđe, pobjegao njemačkoj obrani i topovskim udarcem rasparao mrežu Manuela Neuera.

Početni pritisak Elfa u drugom dijelu

U drugo poluvrijeme Njemačka je ušla s dvije promjene. U igru su ušli Marco Reus i Miroslav Klose, a na klupi su ostali Lukas Podolski i Mario Gomez.

Te su promjene znatno ubrzale njemačku igru i Talijani su bili pod opsadom punih 20 minuta. U tom razdoblju Nijemci su dva puta ozbiljno zaprijetili. U 49. minuti nakon dvostrukog dodavanja s Kroosom u izvrsnoj prilici našao se Philipp Lahm, koji s 12 metara puca iznad vratnice. Potom u 62. minuti Reus iz slobodnog udarca s 25 metara gađa pod samu vratnicu, ali Buffon ponovno izvrsno brani.

Talijani propustili povećati prednost

Njemačka ofenziva otvorila je prostor za talijanske protuudare. U 67. minuti polukontra Talijana, sve je odigrano iz prvog dodira, a Claudio Marchisio sa 17 metara puca pored vratnice. U 75. minuti ponovno je Marchisio u prilici, ali promašio je stopostotnu priliku, a u 82. Antonio Di Natale je sam izašao pred Neura, ali i on promašuje.

Özil smanjio u sudačkoj nadoknadi

U drugoj minuti sudačke nadoknade Mesut Özil donio je malu nadu Njemačkoj pogotkom iz kaznenog udarca, ali ostalo je premalo vremena i Italija je uspjela sačuvati prednost.

Talijani ponovno kobni za Elf

Talijani su ponovno u završnici velikih natjecanja zaustavili Nijemce. Na SP-u 1970. Talijani su slavili u polufinalu nakon produžetaka s 4:3 u utakmici stoljeća, zatim u finalu SP-a 1982. s 3:1 i u polufinalu SP-a 2006. s 2:0 i to opet nakon produžetaka.

Italiji je ovo treći plasman u finale europskih prvenstava. U dosadašnja dva imala je polovičan učinak - 1968. je u završnom ogledu pobijedila Jugoslaviju, a 2000. u finalu je izgubila od Francuske.

U finalu će tako igrati dvije reprezentacije iz skupine C u kojoj je igrala i Hrvatska. Međusobni ogled Furije i Azzurra u skupini završio je 1:1.