Gomez potopio Nizozemce

Nogometaši Njemačke ostvarili su i drugu pobjedu na Europskom prvenstvu, koje se održava u Poljskoj i Ukrajini. Nakon što su u prvom kolu skupine smrti svladali Portugal, Nijemci su u drugom kolu skupine B slavili u Harkivu protiv Nizozemske s 2:1.

Ovom pobjedom Njemačka je gotovo osigurala nastup u četvrtfinalu, a Nizozemska se nalazi u vrlo teškoj situaciji. Osim što mora u posljednjem kolu u nedjelju svladati Portugal s više od jednog pogotka razlike, potrebna joj je i pobjeda Njemačke protiv Danske kako bi stigla do drugog mjesta.

Izjednačeni početak

Usprkos opreznom ulasku u utakmicu s obje strane, svaka je reprezentacija uspjela stvoriti po jednu izglednu prigodu za pogodak u prvih deset minuta. Prvi su zaprijetili Nizozemci u sedmoj minuti, ali Robin Van Persie je iz izgledne situacije slabo pucao i Manuel Neuer je uhvatio loptu. Samo minutu potom Mesut Özil je izvrsno pucao prema vratima Nizozemske, ali lopta se od vratnice odbila do Maartena Stekelenburga.

Gomez za veliku prednost

Iako je Nizozemska imala više loptu u nogama, Njemačka je bila opasnija te je preko svojeg isturenog napadača Marija Gomeza do kraja prvoga dijela stigla do prednosti od 2:0, a oba puta je asistent bio Bastian Schweinsteiger.

U 24. minuti Schweinsteiger je sjajnom loptom kroz sredinu rasparao obranu Nizozemske, a Gomez je sjajno u okretu primio loptu i potom smireno pogodio mrežu. Sedam minuta prije odmora Njemačka je povećala vodstvo. Ovog se puta akcija odvijala preko desne strane. Schweinsteiger je gurnuo loptu u kazneni prostor prema Gomezu, a ovaj je iskosa pogodio suprotan kut nemoćnog Stekelenburga.

Tako je Gomez ispravio promašaj Holgera Badstubera koji je nekoliko trenutaka prije nakon udarca iz kuta glavom sa samo tri metra pogodio nizozemskog vratara.

Van Persie donio nadu

Njemačka je kontrolirala situaciju na terenu i početkom nastavka, a najbolju prigodu za povećanje vodstva imao je stoper Mats Hummels nakon sjajnog individualnog prodora u 52. minuti.

Nizozemska je prijetila udarcima s distance. U 58. minuti Neuer je obranio pokušaj Van Persieja u 58. minuti, a u 62. minuti udarac Wesleya Sneijdera prohujao je pored vratnice. U 73. minuti Van Persie je uspio smanjiti na 2:1. Napadač Arsenala opalio je s 20-ak metara i pogodio lijevi donji kut Neuerovog gola.

Do kraja dvoboja Nizozemci nisu uspjeli stvoriti dovoljno jak pritisak prema njemačkim vratima te su Nijemci lakoćom čuvali minimalnu prednost. Štoviše, u 89. minuti veteran Miroslav Klose umalo je iskoristio poigravanje Stekelenburga, ali lopta se od njegove noge odbila nekoliko centimetara pored vratnice.

U prvom dvoboju drugog kola Portugal je svladao Dansku s 3:2. Nakon dva kola, Njemačka je na vrhu ljestvice sa šest bodova, slijede Portugal i Danska sa po tri, a svjetski doprvak Nizozemska je bez bodova.

Statistika utakmice:

STRIJELCI: 0:1 Mario Gomez (24), 0:2 Mario Gomez (38), 1:2Robin van Persie (73).
SUDAC: Jonas Eriksson (Švedska)
STADION: Stadionu Metalista
GLEDATELJA: 38.000

NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Robben (Kuyt, 83), Van Bommel (Van der Vaart, 46), Sneijder, N. de Jong, Afellay (Huntelaar, 46) - Van Persie
NJEMAČKA: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Mueller (L. Bender, 90+2), Khedira, Ozil (Kroos, 81), Schweinsteiger, Podolski - Gomez (Klose, 72)

1. Njemačka 2 2 0 0 3-1 6
2. Portugal 2 1 0 1 3-3 3
3. Danska 2 1 0 1 3-3 3