Hrvatska bez četvrtfinala EP-a

Španjolska je golom Jesusa Navasa u 88. minuti pobijedila Hrvatsku u trećem kolu skupine C s 1:0, a Italija je s 2:0 nadvisila Irsku  golovima Cassana i Balotellija. Tako iz naše skupine u četvrtfinale nažalost idu Španjolci i Talijani. Hrvatska je ispala s EP-a iako je odlično odigrala protiv zadnja dva svjetska prvaka.

Iako je Hrvatska poražena i ispala je s Europskog prvenstva, u susretu protiv europskih i svjetskih prvaka pružila je vrlo dobru partiju. Španjolci su imali terensku dominaciju, ali djelovali su nemoćno većim dijelom utakmice, a u zadnjih pola sata opasno su visili. U 59. minuti Rakitić nije zabio iz stopostotne prilike, a u 87. minuti u petercu je Busquets oborio Ćorluku, no sudac Stark ništa nije dosudio. Također, Španjolci su zabili pobjednički gol iz situacije koja je mirisala na zaleđe.

Oprezna formacija Hrvatske neutralizirala 'Furiju'

Hrvatska je počela dvoboj u opreznoj formaciji 4-5-1, s pet veznjaka i usamljenim Mandžukićem u napadu, čime je umrtvila španjolsku igru. Španjolci su, istina, bili uvjerljivi u posjedu lopte (68:32 posto), ali igra im je bila jalova, stvorili su tek dvije prigode. U 12. minuti nakon duge akcije David Silva dao je dobru lopta za Iniestu, koji je slabo pucao s desetak metara, što je Pletikosa obranio, a u 29. minuti nakon duplog pasa David Silva izbio je u šansu, ali traljavo je pucao.

Hrvatska je teško dolazila do lopte, a još teže ju je zadržavala u svom posjedu. Vrijedi spomenuti tek dvije situacije, nakon polukontre Modrića u 25. minuti Pranjić je pucao s vrha šesnaesterca, ali Casillas je lakoćom obranio. Minutu kasnije vidjeli smo napokon jednu dužu akciju vatrenih, no Mandžukić je s 12 metara iz teške pozicije promašio gol.

'Bilić boysi' bolji u nastavku, Rakitić promašio šansu utakmice

U drugom poluvremenu Hrvatska je odigrala puno bolje. Najbolju priliku imali smo u 59. minuti. Bila je to stopostotna prilika, Modrić je poveo kontru i ubacio na drugu stativu za Rakitića, koji je glavom pucao s pet metara, no ravno u Casillasa.

U 66. minuti u igru su ušli Jelavić i Perišić umjesto Vide i Pranjića. Već tri minute kasnije nakon ubačaja Srne u kazneni prostor Perišić je s desetak metara iskosa iz voleja pucao pored gola.

U 79. minuti bilježimo još jedna kontranapad Mandžukića, Perišić je iz voleja dobro opalio, ali ravno u Casillasa.

Već u sljedećem napadu Španjolci su upropastili kontranapad pet na tri. No, u 87. minuti uslijedila je vrlo sporna situacija. Nakon kornera Rakitića u petercu je Busquets izrazito grubim hrvačkim zahvatom oborio Ćorluku, koji je bio u idealnoj poziciji za prijem lopte glavom, a praktički u sljedećem napadu Furija je riješila utakmicu, i to iz još jedne sporne situacije, no zaleđe ili ne Jesus Navas je pogodio za 1:0 i pobjedu branitelja naslova.

Španjolska će kao pobjednik skupine u četvrtfinalu 23. lipnja u Donjecku igrati protiv drugoplasiranog iz skupine D, dok Italija kao drugoplasirana 24. lipnja u Kijevu igra s prvakom skupine D.

ŠPANJOLSKA - HRVATSKA 1:0

STRIJELCI: 0-1 Jesus Navas (88)
SUDAC: Wolfgang Stark (Njemačka)
STADION: PGE Arena
GLEDATELJA: 42.000

HRVATSKA: Pletikosa - Vida (Jelavić 66), Ćorluka, Schildenfeld, Strinić - Srna, Rakitić, Modrić, Vukojević (Eduardo 81), Pranjić (Perišić 66) - Mandžukić

ŠPANJOLSKA: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi (Negredo 89), Busquets, Xabi Alonso - Silva (Fabregas 73), Torres (Navas 61), Iniesta