Nijemci prejaki za Grke

Nogometaši Njemačke drugi su polufinalisti Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. Nijemci nisu dopustili iznenađenje te su u četvrtfinalu u Gdanjsku pobijedili Grčku s uvjerljivih 4:2.

Nijemci pokazali bogat nogomet

Nijemci su se od samog početka odlučili na napad i to je rezultiralo i vrlo sadržajnom utakmicom u kojoj su čak i Grci postigli dva pogotka, ali je njihova obrana primila četiri, a mogla je barem dvostruko više. Grcima je ipak previše nedostajao kapetan Giorgos Karagounis, a i tradicija je bila protiv njih jer nikad nisu pobijedili Elf, a Njemačka je pokazala raskoš u napadu, ali i puno rupa u obrani koje bi ih mogle stajati naslova prvaka.

Njemački izbornik Joachim Löw iznenadio je postavom bez Marija Gomeza, Lukasa Podolskog i Thomasa Müllera, a umjesto njih su zaigrali mladići Andre Schürrle i Marco Reus te veteran Miroslav Klose.

Grci odolijevali 39 minuta

Nijemci su od samog početka jurnuli po pobjedu, a nakon prvog poluvremena postigli su samo jedan pogodak iz čak 13 udaraca, od čega šest u okvir vrata.

Prvu veću priliku imao je u 12. minuti Reus, no tukao je daleko od vrata. U 22. minuti slijedi i najveća prilika poluvremena kada su Nijemci sjajnom akcijom izigrali grčku obranu, a Mesut Özil ostao sam, da bi njegov ipak mlaki udarac vratar Michalis Sifakis obranio. Samo dvije minute poslije Reus je opet u prilici i opet je neprecizan.

I konačno, kada je izbornik Löw ludio na klupi od propuštenih prilika, kapetan Philipp Lahm je u 39. minuti odlučio više ne dodavati, već se sa 16 metara odlučio na udarac. Snažno upućena lopta malo je prevarila vratara Sifakisa i odsjela u desnom kutu vrata.

Samaras vratio u igru Grčku

Grčki izbornik Fernando Santos u drugom je dijelu odmah uveo napadača Theofanis Gekasa i to mu se isplatilo u 55. minuti. Bila je to brza kontra Grka, Dimitrios Salpingidis je ubacio s desne strane, a Georgios Samaras pravovremeno utrčao i izjednačio na 1:1.

Nijemci riješili pitanje pobjednika u 13 minuta

Igra s tri napadača ipak se Grcima brzo osvetila. Nijemci su se probudili i u 61. minuti su ponovno u vodstvu. Jérome Boateng je probio desnu stranu i ubacio, a Sami Khedira punom nogom zakucao loptu u grčku mrežu.

Ni minutu poslije Gekas je iz individualnog prodora pucao malo iznad vratnice, a u 68. minuti Klose je kaznio izlazak u prazno vratara Sifakisa i glavom pogodio za 3:1. U 74. minuti Klose je u izglednoj prilici pogodio Sifakisa, a na odbijenu loptu natrčao je Reus i vješto volejom pogodio ispod vratnice za 4:1.

U 88. minuti nakon prodora Vasiliosa Torosidisa Boateng je igrao rukom u šesnaestercu, a slovenski sudac Damir Skomina je pokazao na kazneni udarac. Salpingidis je s bijele točke bio precizan za konačnih 4:2.

Njemačka na ovogodišnjem EURO-u još nije doživjela poraz, a u polufinalu 28. lipnja u Varšavi čeka boljeg iz dvoboja Engleske i Italije.

Statistika utakmice:

STRIJELCI: 1:0 Philipp Lahm (39), 1:1 Giorgos Samaras (55), 2:1 Sami Khedira (61), 3:1 Miroslav Klose (68), 4:1 Marco Reus (74), 4:2 Dimitris Salpingidis (89-pen)
SUDAC: Damir Skomina (Slovenija)
STADION: PGE Arena u Gdanjsku
GLEDATELJA: 41.000

NJEMAČKA: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Reus (Götze 80), Özil, Schürrle (Müller 67) - Klose (Gomez 80)
GRČKA: Sifakis - Torosidis, K. Papadopoulos, Papastathopoulos, Tzavelas (Fotakis 46) - Ninis (Gekas 46), Makos (Liberopoulos 72), Katsouranis , Maniatis, Samaras - Salpingidis