Portugalci prvi polufinalisti

Nogometaši Portugala prvi su polufinalisti Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. U prvom četvrtfinalnom susretu, koji se igrao u Varšavi, Portugalci su s minimalnih 1:0 svladali Češku. Pogodak odluke postigao je Cristiano Ronaldo u 79. minuti.

Ronaldo je odveo Portugal u polufinale EURO-a postigavši jedini pogodak u pobjedi protiv Češke. Ronaldo je bio junak utakmice u kojoj je imao dvije vratnice i još nekoliko dobrih prilika, a Portugal je posve zasluženo ušao među četiri najbolje momčadi Europe. Česi su dominirali u prvih pola sata, a potom su se preostalih sat vremena savijali pod napadima Portugalaca i da na vratima nije bilo Petra Cecha poraz bi bio puno veći.

Česi dobro otvorili susret

Česi su, iako bez Tomaša Rosickog u sastavu, puno rastrčanije i hrabrije otvorili utakmicu, s brojnim ubacivanjima u napad igrača iz drugog plana. U nekoliko navrata uspjeli su doći pred portugalska vrata, no nisu imali izrazitu priliku.

Ronaldo pogodio vratnicu

Portugalci su tek nakon pola sata igre uspostavili ravnotežu, što je rezultiralo s jedine dvije prilike prvog dijela koje je promašio Ronaldo. U 33. minuti Ronaldo se iz izgledne pozicije odvažio na škarice koje su otišle pokraj vratnice, da bi u 45. minuti Portugalac maestralno, jednim potezom prevario dvojicu Čeha, no njegov snažan udarac odsjeo je na vratnici.

Portugal dominira u nastavku

Drugo poluvrijeme započelo je velikom prilikom Huga Almeide koji je neometan glavom sa samo šest metara loptu poslao pored vratnice. U 49. minuti Ronaldo je ponovno u akciji, no njegov udarac iz slobodnog udarca s oko 30 metara završio je opet na vratnici.

U 61. minuti Cech ispod vratnice vadi snažan udarac Raula Meirellesa, a isti igrač je u 72. minuti s deset metara pucao visoko preko vratnice. Portugalci sve više navaljuju pa u 73. minuti Nanijev udarac iskosa s deset metara ne pogađa vrata.

Ronaldo odlučio pobjednika

I konačno, u 79. minuti Ronaldo je dočekao svoj trenutak nakon dvije vratnice. S desne strane probio se Joao Moutinho, a njegovo nabacivanje Ronaldo glavom zakucava u mrežu.

Do kraja su Portugalci mogli postići i drugi pogodak, no Cech ipak nije dopustio više od jedne lopte u svojoj mreži.

Portugalce u polufinalu očekuje pobjednik dvoboja aktualnih svjetskih i europskih prvaka Španjolaca i Francuza. Taj polufinalni ogled igrat će se 27. lipnja u Donjecku.